A comparative analysis of magical realism in Winterson's Sexing the Cherry and Shafak's The Gaze
Winterson'ın Vişnenin Cinsiyeti ve Şafak'ın Mahrem adlı romanlarının büyülü gerçekçilik akımında karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 493166
  2. Yazar: ECE ŞIKLAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SERKAN ERTİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Büyülü gerçekçilik realizm, fantastik, sıradan, sıra dışı ve doğal olamayan gibi tüm özellikleri bir bütün olarak sunar. Büyülü gerçekçilik 1960'dan beri tüm dünyada tanınan bir edebi akım olmuştur çünkü yazarlara çoğunluğa karşı olma fırsatı tanır. Bir başka deyişle büyülü gerçekçilik ötekinin sesi olmuştur. Öteki her zaman toplumda baskın olan figürden ayrılandır. Bu tez büyülü gerçekçiliği öteki olan kadın karakterlerin sesi olmuş çağdaş Türk ve İngiliz kadın yazarların romanlarında inceler. Eserlerden biri Elif Şafak'ın Mahrem diğeri ise Jeannette Winterson'ın Vişnenin Cinsiyeti adlı romanlarıdır. İlk bölümde büyülü gerçekçiliğin kuramsal arka planı verilmiştir. İkinci bölümde ise Wendy B. Faris tarafından önerilen birincil ve ikincil özellikler ele alınmıştır. Bu tezin amacı, her iki romanda büyülü gerçekçilik aracılıyla kadının statüsü, geleneksel kadın anlayışı ve toplumsal cinsiyet rolleri incelemektir.
Özet (Çeviri)
Magical realism skilfully combines opposing characteristics such as the realistic and fantastic, ordinary and extraordinary, natural and supernatural, normal and abnormal, and shows them as a whole. Magical realism has been a global literary genre since the 1960s because it offers writers a space to write against totalitarian regimes. In other words, it has become the voice of“the other”.“The other”is always the one who is different from the majority in the society. This dissertation analyses the characteristics of magical realism in the novels of two contemporary female writers who have become the voice of“the other”: Sexing the Cherry by Jeannette Winterson; and The Gaze by Elif Shafak. In the first chapter the theoretical background of magical realism is given. The second part analyses the two novels with regards to primary and secondary characteristics of magical realist fiction proposed by Wendy B. Faris. The aim of this dissertation is to examine the common aspects such as the status of women, stereotype female figure, and the gender roles through magical realism.