Çocuklarda solunum yolu enfeksiyonu semptomlarında gereksiz acil başvurularının azaltılması: Kontrollü eğitim müdahale araştırması
Reducing Unnecessary Emergency Department Admissions in Children with Respiratory Tract Infection Symptoms: A Controlled Educational Intervention Study
  1. Tez No: 759784
  2. Yazar: İKBAL HÜMAY ARMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMNUNE ÇİĞDEM APAYDIN KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Giriş ve Amaç: Çocuklarda acil servis başvurularının en sık nedeni olan solunum yolu enfeksiyonları (SYE), çoğunlukla aile sağlığı merkezlerinde (ASM) yönetilebilir. Bunun için SYE semptomlarına (SYES) ilişkin doğru tutum gerekir. Bu araştırmada annelerin çocukları için SYES ile gereksiz acil başvurularının eğitim ile azaltılması ve SYES hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarının (BTD) geliştirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Kontrollü eğitim müdahalesi olarak planlanan araştırmada, Eğitim ASM'ye kayıtlı olup Şubat-Nisan 2019 tarihleri arasında başvuran ve katılmayı kabul eden, 6 ay–6 yaş çocuğu olan kadınlardan, araştırıcıya rastgele atanan birime kayıtlı olanlar müdahale grubu, diğer iki birime kayıtlı olanlar kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Örneklem hesabı ile en az 58+58 kişiye ulaşılması gerektiği hesaplanmış, ulaşılabilir örneklem yöntemiyle minimum katılımcı sayısına ulaşılmıştır. Müdahale grubuna birebir, yüz yüze eğitim ve araştırıcılar tarafından hazırlanan broşür verilmiştir. Eğitim ve broşür içeriğinde çocuklarda SYES yönetimi ve alarm bulguları üzerinde durulmuştur. Annelere, SYES hakkında BTD sorgulayan likert tipi sorular ile, ateşe yönelik uygulamalar, çocukları için aldığı ASM, poliklinik ve acil servis hizmetleri, başvuru sayısı ve nedenleri sorulmuş, eğitim öncesi (Ö) ve sonrası (S) müdahale (M) ve kontrol (K) grubu karşılaştırılarak bulgulara erişilmiştir. Ölçeğin iç tutarlılığını gösteren cronbach-α katsayısı 0,68-0,72'dir. Bulgular: Araştırmaya kriterleri sağlayan 223 anne katılmıştır. Ancak araştırmadan çekilen, müdahale sonrası kriterleri karşılamayan veya ulaşılamayanlar çıkarıldığında, (K=118, M=60) 178 kişiyle çalışma tamamlanmıştır. Her iki grubun müdahale öncesi sosyodemografik özellikleri, çocukları için sağlık hizmeti alımları, ateşe ilişkin uygulamaları ve BTD puanları arasında anlamlı fark yoktur.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Respiratory tract infections (RTI), the most common cause of emergency applications in children, can mostly be managed in Family Health Centers (FHC). This requires the right attitude towards RTI symptoms (RTIS). In this study, it is aimed to reduce the unnecessary emergency admissions of mothers with RTIS in their children, through education and to improve their knowledge, attitudes and behaviors (KAB) about RTIS (KABaRTIS). Methods: In the study planned as a controlled educational intervention, among the women who have 6 months–6 years old children who registered to Education FHC, applied between February-April 2019 and accepted to participate; those who were registered to the unit randomly assigned to the researcher were identified as the intervention group, and those registered in the other two units were determined as the control group. Sample size was calculated as at least 58+58 and minimum number of participants has been reached with convenient sampling. The intervention group was given one-to-one, face-to-face training and a brochure prepared by the researchers. RTIS management and alarm findings were emphasized in the content of education and brochures. Likert-type questions about KABaRTIS, fever-related practices; FHC, clinic and emergency services received for their children, number and reasons of applications were compared before (B) and after (A) intervention in control (C) and intervention (I) groups. The cronbach-α coefficient showing the internal consistency of the scale was 0,68-0,72. Results: 223 mothers who met the criteria participated in the study. However, when those who were withdrawn from the research, who couldn't meet the criteria or who were inaccessible after the intervention were removed, the study was completed with 178 people (C=118, I=60). There was no significant difference between the sociodemographic characteristics, healthcare admissions for their children, fever-related practices and KAB scores of both groups before the intervention.