Üriner inkontinanas şikayeti olmayan hastalarda 2 farklı kasılma tipinin pelvik taban kas aktivitesine etkisinin transabdominal ultrasonografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of two different contraction types on pelvic floor muscle activity of the effects in patients without urinary incontinence with transabdominal ultrasound
  1. Tez No: 493210
  2. Yazar: SEVİNÇ RABİA SERİNDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ATA TOPÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, asemptomatik kadınlarda pelvik taban egzersizlerinin pelvik taban kas kuvveti üzerine etkilerinin non-invazif yöntemle saptanıp saptanamayacağını belirlemektir. Araştırmaya asemptomatik olduğu Global Pelvik Taban Rahatsızlık Anketi ile belirlenen ve gönüllü olan 120 kadın dahil edildi. Kadınların fiziksel ve sosyodemografik özellikleri kaydedildikten sonra fizyoterapist tarafından 1 saatlik eğitim verildi. Bu eğitimde iki farklı kontraksiyon yöntemi (pelvik taban kas kontraksiyonu, anal kontraksiyon) teorik ve pratik olarak öğretildi. Kadınların pelvik taban kas fonksiyonu transabdominal ultrasonografi altında değerlendirildi. Ölçümler her bir kontraksiyon için 3 kez tekrarlandı ve 3 ölçümün ortalaması analize alındı. Fiziksel aktivite düzeyleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Formu ile değerlendirilen kadınlar inaktif ve minimal aktif olmak üzere iki gruba ayrıldı. Bu test sonuçlarına göre pelvik taban kas fonksiyonunun, pelvik taban kas kontraksiyonunun anal kontraksiyonu takip ettiği saptandı.
Özet (Çeviri)
To understand whether the effects of pelvic floor exercises on pelvic floor muscle strength by non-invasive method could be determined or not. The study included 120 women who were asymptomatic according to the Global Pelvic Floor Bother Questionnaire and volunteered. After recording the physical and sociodemographic characteristics of women were given 1 hour training by a physiotherapist. In this training, two different contraction methods (pelvic floor muscle contraction, anal contraction) were taught theoretically and practically. Pelvic floor muscle function was evaluated under transabdominal ultrasonography. Measurements were repeated 3 times for each contraction and the means of 3 measurements were taken for analysis. The sequencing of the contractions was determined by random method. Women divided into 2 groups as inactive and minimal active according to physical activity levels by using International Physical Activity Questionnaire-Short Form. In light of these test results, the pelvic floor muscle function was found to be stronger in pelvic floor muscle contraction than anal contraction