Kök kanal tedavisinin yenilenmesinde başarıyı etkileyen faktörlerin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the factors affecting success in retreatment
  1. Tez No: 852141
  2. Yazar: ELİF COŞKUN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMRAN GÜLŞAHI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Diş Hastalıkları Tedavisi ve Endodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, primer kök kanal tedavisi başarısızlığına sebep olabilecek faktörleri değerlendirmek ve kök kanal tedavisi yenilenmesinin (retreatment) başarısında etkili olabileceği düşünülen prognostik faktörlerlerin, dişin sağ kalımı ve tam iyileşmesi açısından tedavi başarısına etkilerini değerlendirmektir. Başkent Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Kliniği'ne Nisan 2013-Ocak 2021 tarihleri arasında başvuran ve tek bir endodontist tarafından kök kanal tedavisi yenilenen 423 hastanın 541 kök kanal tedavili dişinin başlangıç radyografları ve uygulamadan en az 6 ay sonra yapılan klinik ve radyografik değerlendirme sonuçları retrospektif olarak incelendi. Dahil edilme kriterlerini karşılayan 181 hasta 240 diş (%64,1 (116) kadın, %35,9 (65) erkek, ortalama yaş 43±13 yıl) çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen dişlerin başlangıç ve takip randevularındaki periapikal durumları ve klinik bulguları araştırıldı. Periapikal durumun değerlendirmesi, Periapikal İndeks (PAİ) skorlama sistemine göre iki bağımsız araştırmacı tarafından yapıldı. Retreatment uygulanan dişlerin %92,1'inde tam iyileşme gözlenirken, %6,3'ünde iyileşmenin devam ettiği, %1,7'sinde ise iyileşme gözlenmediği bulunmuştur. Retreatment uygulanan dişlerde değerlendirilen; cinsiyet, sistemik hastalık varlığı, diş tipi, kanal sayısı, preoperatif semptom varlığı, önceki tedavide tespit edilmemiş kanal varlığı, preparasyon tekniği, seans sayısı, postoperatif restorasyon türü, yaş faktörlerinin tam iyileşme üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to assess the factors that may contribute to the failure of primary root canal treatment and to evaluate the impact of prognostic factors believed to be effective in the success of retreatment on the treatment outcomes in terms of tooth survival and complete healing. The initial radiographs of 541 root canal-treated teeth of 423 patients who presented to the Endodontics Clinic of Başkent University Faculty of Dentistry between April 2013 and January 2021 and whose root canal treatment was renewed by a experienced single endodontist, and the results of clinical and radiographic evaluations performed at least 6 months after retreatment were retrospectively analyzed. The study included 240 teeth from 181 patients (64.1% (116) female, 35.9% (65) male, mean age 43±13 years) who met the inclusion criteria. The periapical status and clinical findings of the teeth included in the study were investigated at initial and follow-up appointments. Two independent researchers evaluated periapical condition according to the Periapical Index (PAI) scoring system. It was observed that complete healing occurred in 92.1% of the teeth undergoing retreatment, while 6.3% showed ongoing healing, and 1.7% did not exhibit any improvement. Factors evaluated in teeth undergoing retreatment, including gender, presence of systemic disease, tooth type, number of canals, presence of preoperative symptoms, presence of undetected canals in previous treatment, preparation technique, number of sessions, type of postoperative restoration, and age, did not show a significant impact on complete healing (p>0.05).