Paraneoplastik nörolojik sendromlu kanser olgularında anti-nöronal antikorların prognostik değeri
Prognostic value of anti-neuronal antibodies in cancer patients with paraneoplastic neurological syndrome
- Tez No: 493295
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM TÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Anti-nöronal antikorlar (ANA), paraneoplastik sendrom (PNS) olgularında bir kanser eşliğinde veya kanser olmaksızın ortaya çıkabilirler. Çalışmamızda ANA pozitifliği ile ilişkili prognostik faktörlerin saptanması amaçlanmıştır. İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı'nda PNS tanısı ile izlenen ve ANA pozitifliği saptanan 27 olgu çalışmaya dahil edildi. Olguların antikorları immünfloresan boyama, immünblot ve hücre temelli test yöntemleri ile saptandı. Hastaların demografik özellikleri, Rankin skorları ve nörolojik sendromları kaydedildi. Hastaların nörolojik bulgularının ortalama başlangıç yaşı 48,3±19,3 idi. Saptanan antikorlar Amfifizin(1), GABABR(1), GAD(3), Hu(6), Ma2(5), NMDAR(6), Ri(1), Yo(3), Zic4(1) idi. Eşlik eden nörolojik sendromlar Beyin sapı ensefaliti (5), Limbik ensefalit (8), Stiff person (2), Opsoklonus-myoklonus (1), Saf duysal nöronopati (4), Serebellar dejenerasyon (7) idi. Olguların 6'sında kanser (Duktal Meme Ca, Küçük Hücreli Akciğer kanseri) saptandı. Ortalama 3,4±2,2 yıllık takiple hastaların 6'sının kaybedildiği gözlendi. Cox regresyon ve Fisher kesin testi analizleri sonucunda kanser varlığının, MR pozitifliğinin ve oligoklonal bant varlığının sağkalıma anlamlı etkisi olmadığı saptandı. Ekstraselüler veya sinaptik hedef antijenli ANA pozitifliğinin ise sağkalımla ilişkili olmadığı ancak iyi prognozla ve tedaviye yanıtla hafif düzeyde ilişkili olduğu saptandı. Türk PNS hastalarında yapılan ilk geniş kapsamlı antikor çalışmamızda en sık saptanan antikorların NMDAR, Hu, Ma2, GAD ve Yo olduğu belirlendi. PNS olgularında rutin test kapsamında öncelikli olarak bu antikorların incelenmesi gerektiği sonucuna varıldı. Çalışmamız PNS olgularında esas prognostik faktörün kanserden çok ekstraselüler antikor varlığı olduğunu düşündürmüştür. Çalışma grubumuzda mortalitenin düşük olması erken PNS tanısı, antikor tayini ve tedavi başlangıcının PNS olgularında en önemli destekleyici özellik olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Anti-neural antibodies (ANA) might develop in the case of paraneoplastic syndrom (PNS) in company with or without cancer. In this study, it is aimed to show the prognostic factors that are related to ANA positivity. 27 cases (phenomenon or patients), which are determined under the diagnosis of PNS and the ones to show ANA positivity, are examined in the Department of Neurology at Istanbul Faculty of Medicine. Antibodies of these cases are traced in the light of these methods : Immunoflourescent staining, immunblot and cell base test. The demographic variables, rancin scores and neurological syndroms of patients are recorded. The average age for initiation of the neurological syndromes is 48,3± 19,3. The gained antibodies are Amfifizin (1), GABABR (1), GAD (3), Hu (6), Ma2 (5), NMDAR (6), Ri (1), Yo (3), Zic4 (1). The companied syndromes are Brainstem Encephalitis (5), Limpic Encephalitis (8), Stiff Person (2), Opsoklonus-myoklonus (1), Pure Sensory Neuronopathy (4), Cerebellar Degeneration (7). Six of the cases are diagnosed with cancer (ductal carcinoma of breast, small cell lung cancer). On the average, traced of a 3,4± 2,2 year duration, these diagnosed patients did not survive. Through the results of Cox Regression and Fisher's exact tests analysis; we can admit that the existence of cancer, MR Positivity and oligoclonal band do not have any reasonable effects on recovery. On the other hand, antigen ANA positivity that are related to extracellular or synaptic aim has no effects on recovery, yet it is claimed to have a mild relation with recovery if conducted by a reasonable prognosis and treatment. It is specified that some antibodies like NMDAR, Hu, Ma2, GAD and Yo are mostly seen in this first and well-rounded antibody study conducted to Turkish PNS patients. We come to a decision in the light of a routine test that these antibodies have priority to be studied in cases of PNS. This study makes us think that the main prognostic factor in PNS cases is existence of extracellular antibody, not the cancer itself. In conclusion, low rates of mortality, early stage of diagnosis PNS, assignment of antibodies and initiation of treatment PNS are the most supportive principles of our study group of PNS cases.