Meme tümörü saptanan hastalarda paraneoplastik polinöropati varlığının erken dönemde saptanması
The determination of paraneoplastic polynchropathy presentation in patients with breast tumor
  1. Tez No: 520729
  2. Yazar: CEYHUN SAYMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA TİRELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Yeni tanı alan meme tümörlü hastalarda paraneoplastik nöropati varlığı incelenerek hastalığın erken dönemde tanınması ve patogenezden sorumlu yeni biyobelirteçler ortaya konarak, hastaların takip ve tedavisinde yeni yaklaşımlar geliştirilmesi hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntemler: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Onkoloji polikliniğine başvuran ve yeni tanı meme kanseri saptanan 32 hasta değerlendirildi. Ayrıntılı nörolojik ve sistemik mua-yene, elekrofizyolojik incelemesi yapıldı, Lanns nöropatik ağrı skalası uygulandı. Nöropatiye neden olabilecek diğer nedenler dışlandı. Hastalardan alınan kanlar yar-dımcı araştırmacı Prof.Dr.Erdem TÜZÜN'ün bağlı bulunduğu kurum olan ASDE-TAE (İstanbul Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsü) Sinirbilim AD'a so-ğuk zincir kurallarına uygulanarak ulaştırıldı. Hastaların kanlarında, Hu, Yo, Ri, Ma2, CV2, amfifizin, Tr, Zic4, Sox1, titin, recoverin, GAD IgG antikorları hedef antijenlerin rekombinan protein olarak kullanıldığı immunblot yöntemi ile antikor varlığı araştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların; 1'i (%3,1) grade 1, 14'ü (%43,8) gra-de 2, 17'si (%53,1) de grade 3 invaziv meme kanseri tanılıydı. Hastaların 5'inde (%15,6) perinöral invazyon saptandı. Yirmi altı ( %81,2) hastada progesteron reseptör pozitifliği, 27 (%84,4) hastada da östrojen reseptör pozitifliği mevcuttu. Hastaların 7'sinde (%21,9) CERBB2, 25 'inde (%78,1) Kİ 67 pozitifliği saptandı. Nörolojik muayene sonucunda da 6 (%18,8) hastada nöropatik bulgular mevcuttu. Elektrofizyolojik incelemede sadece 2 (%6,2) hastada duyusal nöropati varlığı saptandı. Hastaların 4'ünde (%12,5) Lanss skoru 12'nin üzerindeydi. Toplam 12 (%37,5) hastada paraneoplastik antikor pozitifliği görüldü. Antikor pozitifliği yüksek gradeli tümöre sahip olgularda anlamlı olarak fazlaydı (p=0,008). Sonuç: Duyusal nöropatik yakınmaları bulunan meme kanseri tanılı kadın hastalarda ayırıcı tanıda mutlaka paraneoplastik nörolojik sendromlar akla gelmelidir. Has-talara Lanns ağrı skalasının uygulanması, hastaların patoloji bulguları, nörolojik muayeneleri ve hastalarda onkonöronal antikorların araştırılması önemlidir. Erken dönemde hastaların incelenmeye başlanması kanser ve nörolojik sendrom tedavisini etkileyerek, sağkalım ve yaşam kalitesinin artmasına katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The presence of paraneoplastic neuropathy in newly diagnosed breast tumor patients will be investigated. Aim of study is conduce of early diagnosis of the disease and new biomarkers responsible for the pathogenesis to be identify. Materials and Methods: Thirty two patients who were admitted to the Oncology outpatient clinic of Sağlık Bilimleri University, Haydarpaşa Numune Training Hos-pital were evaluated. Detailed neurological and systemic examination, electrophys-iological examination was performed, Lanss neuropathic pain scale was applied. Other causes of neuropathy were excluded. The blood taken from the patients was followed by the cold chain rules of ASDETAE (Istanbul University Experimental Medicine Research Institute) Neuroscience, which is the institution where the assis-tant researcher Prof.Dr.Erdem TÜZÜN is affiliated with. Hu, Yo, Ri, Ma2, CV2, amphiphysin, Tr, Zic4, Sox1, titin, recoverin, GAD IgG antibodies were investigat-ed by the immunoblot method in which the target antigens were used as recombi-nant proteins. Results: Patients included in the study; 1 (3.1%) grade 1, 14 (43.8%) grade 2, 17 (53.1%) grade 3 invasive breast cancer was diagnosed. Perineural invasion was de-tected in 5 (15.6%) patients. Progesterone receptor positivity was found in 26 (81.2%) patients and estrogen receptor positivity was found in 27 (84.4%) patients. In 7 (21.9%) patients, CERBB2 was positive for KI 67 in 25 (78.1%) patients. Neu-ropathic findings were present in 6 (18.8%) patients. Sensory neuropathy was de-tected by electrophsiologic tests in only 2 (6.2%) patients. The Lanss score was more than 12 in 4 (12.5%) patients. A total of 12 (37.5%) patients had parane-oplastic antibody positivity. Antibody positivity was significantly higher in patients with high grade tumor (p = 0.008). Conclusion: Paraneoplastic neurological syndromes should be considered in the differential diagnosis in women with breast cancer who have sensory neuropathic complaints. The application of the lanns pain scale, pathology findings, neurologi-cal examinations, and onconoronal antibodies are important. The early onset of pa-tients may affect the treatment of cancer and neurological syndrome. In this way, the survival of patients and quality of life can be contributed to increase.