Grade 2-3-4 hemoroidal hastalık tanılı hastalarda uygulanan ferguson hemoroidektomi ve skleroterapi tedavisinin karşılaştırılması
Comparison of ferguson hemorrhoidectomy and sclerotheraphy treatment for grade 2-3-4 hemorrhoidal disease
- Tez No: 736261
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN BULUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş ve Amaç: Hemoroidal hastalık; yüzyıllardır çeşitli medikal ve cerrahi tedavi yöntemleri ile tedavi edilmeye çalışılan ve tedavi edilmediğinde takdirde hayatı olumsuz etkileyen önemli bir sağlık sorunu olmuştur. Hemoroidal hastalık tedavisinde Ferguson hemoroidektomi en etkili tedavi yöntemlerinden biri olarak günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Çalışmamızda Evre 2-3-4 hemoroidal hastalık tanılı hastalara Ferguson hemoroidektomi ve Skleroterapi uygulamasının hastanede yatış ve işe dönüş süresi, hasta memnuniyeti, tedavi etkinliği, komplikasyon ve maliyet sonuçlarını karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ankara Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde Evre 2-3-4 hemoroidal hastalık sebebi ile Skleroterapi uygulanan ve Ferguson Hemoroidektomi yapılan 50 hasta dahil edildi. Skleroterapi uygulanan hastalarda Hemoff® (N-butyl-2cyanoacrylate) kullanıldı. Hastaların ameliyat sonrası memnuniyetleri PGI-I ölçeği ile ve hemoroidal semptomların iyileşmesi HSS skalası ile değerlendirildi. Hastaların postoperatif ağrı skorları VAS ölçeği ile değerlendirildi. İdrar retansiyonu, erken ve geç komplikasyonlar, postoperatif analjezik kullanımları, hastanede yatış ve işe dönüş süreleri karşılaştırılmıştır. Bulgular: Ferguson hemoroidektomi ve Skleroterapi uygulanan hastaların demografik özellikleri karşılaştırıldığında benzerlik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim:Hemorrhoidal disease is an important health problem that has been tried to be treated with various medical and surgical treatment methods for centuries and adversely affects life when left untreated. Ferguson hemorrhoidectomy has been shown to be one of the most effective treatment methods in the treatment of hemorrhoidal disease. In our study, we aimed to compare the Ferguson hemorrhoidectomy and Sclerotherapy application applied to patients diagnosed with Grade 2-3-4 hemorrhoidal disease in terms of hospitalization and return to work, patient satisfaction, treatment effectiveness, complications and cost. Methods:50 patients underwent Sclerotherapy and Ferguson Hemorrhoidectomy for Grade 2-3-4 hemorrhoidal disease in Ankara Sanatorium Training and Research Hospital General Surgery Clinic were examined. Hemoff® (N-butyl-2cyanoacrylate) was used for sclerotherapy application. Postoperative satisfaction of the patients was evaluated with the PGI-I scale and the improvement of hemorrhoidal symptoms was evaluated with the HSS scale. Postoperative pain scores of the patients were evaluated with the VAS scale. Urinary retention, early and late complications, postoperative analgesic use, hospitalization and return to work were compared.