Hemoroidektomi sonrası ağrı kontrolünde ılık su ve mentol yağlı oturma banyosu uygulamalarının karşılaştırılması
Comparison of warm water sitz bath and menthol oil sitz bath in pain control after hemorrhoidectomy
- Tez No: 645108
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONAY GÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Çalışma hemoroidektomi ameliyatı olan hastalarda mentol yağlı ılık oturma banyosu ve ılık oturma banyosunun ağrı üzerine etkisinin belirlenmesi amacı ile yapıldı. Gereç ve yöntem: Deneysel olarak uygulanan araştırma, Haziran 2018-Eylül 2019 tarihleri arasında özel bir hastanenin genel cerrahi servisindeki hastalar ile gerçekleştirildi. Çalışmanın örneklemini 32'si deney, 32'si kontrol olmak üzere toplam 64 hasta oluşturdu. Araştırmanın verileri,“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve ağrı düzeyini değerlendirmek için“Sayısal Değerlendirme Skalası”kullanılarak toplandı. Deney grubundaki hastalarda, ameliyattan sonra 4. ve 18. saatte mentol yağlı ılık oturma banyosu uygulamasından hemen önce, uygulamadan sonra, ilk defekasyondan önce ve sonra ağrı değerlendirilmesi yapıldı. Kontrol grubundaki hastalara ise; ameliyat sonrası 4. ve 18. saatte uygulanan ılık oturma banyosu uygulamasından hemen önce, uygulamadan sonra, ilk defekasyondan önce ve sonra ağrı değerlendirilmesi yapıldı. Verileri değerlendirmede Statistical Package for Social Sciences 22.0 paket programı ile tekrarlı ölçümlerin arasındaki değişim ise repeated measures Anova testi ile analiz edildi. Bulgular: Deney ve kontrol grubu hastaların çoğunluğunun yaş aralığının genç; yarıdan fazlasının ise erkek olduğu görüldü. Deney ve kontrol gruplarında hemoroidektomi sonrası 4. ve 18. saatlerde uygulanan oturma banyosu öncesi Sayısal Değerlendirme Skalası puan ortalamalarına göre oturma banyosu sonrası puan ortalamalarındaki azalmanın istatiksel olarak anlamlı olduğu (p0,05). Sonuç: Hemoroidektomi sonrası uygulanan ılık oturma banyosu ve mentol yağlı ılık oturma banyosunun her ikisinin de hastaların ağrı düzeyini azalttığı ve dolayısıyla uygulanan bu nonfarmokolojik yöntemlerin hastaları rahatlattığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to determine the effect of menthol oil sitz bath and warm water sitz bath on pain in patients who underwent hemorrhoidectomy surgery. Materials and Methods: The quasi-experimental research was carried out with patients of the general surgery service of a private hospital between June 2018 and September 2019. The sample of the study consisted of 64 patients; 32 experimental and 32 control. The data of the study were collected with“Introductory Information Form”and“Numeric Rating Scale”to assess the pain level. Pain assessment was performed to the experimental group immediately before and after the warm water sitz bath applied to the patients at the 4th and 18th hours after the operation; before and after the first defecation. For the patients in the control group; pain assessment was performed immediately before and after the menthol oil sitz bath applied at the 4th and 18th hours after the operation, before and after the first defecation. Statistical Package for Social Sciences 22.0 package program was used in the evaluation of the data, and the change between repeated measures was analyzed with Repeated Measures Anova. Results: The age of the majority of the experiment and group is young; it was seen that more than half of them were men. In the experimental and control groups, the decrease in the mean scores after sitz bath was statistically significant according to the Numeric Rating Scale mean scores at the 4th and 18th hours after hemorrhoidectomy before sitz bath (p0,05). Conclusion: It was determined that both the warm sitz bath and the warm sitz bath with menthol oil applied after hemorrhoidectomy decreased the pain level of the patients and therefore these non-pharmacological methods applied relieved the patients.