Böbrek nakli yapılan hastalarda erken dönem nakil sonuçlarına etki eden faktörler
The factors that affecting the early greft function in renal transplant patients
- Tez No: 493348
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ERGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Giriş: Son dönem böbrek yetmezliği hastalarında uzun dönem sağ kalım ve yaşam kaliteleri açısından en ideal tedavi şekli böbrek naklidir. Çalışmamızın amacı böbrek nakli yapılan hastalarda erken dönemde nakil sonuçlarına etki eden alıcı ve vericiye ait faktörlerin tespit edilmesidir. Hastalar ve yöntem: Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi transplantasyon kliniğinde 2016-2017 yılları arasında canlı donörden böbrek nakli yapılan 28 yetişkin hasta çalışmaya alındı. Bu retrospektif çalışmada hastaların verileri hastane veri tabanı ve takiplerinde (operasyon sonrası 0-3-6. aylarda yapılan rutin kontrollerinde) tutulan dosya kayıtlarından elde edildi. Hastalar ve vericilerle ilgili demografik bilgiler,rejeksiyon durumu, rejeksiyon tarihi, takip süresi bilgilerinden yararlanıldı. Ki kare ve mann whitney u testleri ile rejeksiyon durumlarını etkileyen faktörler analiz edildi. Sonuçlar: Alıcıların ortanca yaşı 38,5 (Aralık:19-65), %68'si (19 hasta) erkek idi.Toplam 8 hastada akut rejeksiyon saptandı. Rejeksiyon gelişen hastalarda daha yüksek oranda panel reaktif antikor pozitif olduğu, parathormon düzeylerinin de daha yüksek olduğu saptandı. Rejeksiyon gelişen hastalar arasında panel reaktif antikor pozitif olma oranının %25, rejeksiyon gelişmeyen hastalarda ise %0 olduğu saptandı(p= 0,02). Parathormon düzeyi rejeksiyon gelişen grupta ortalama 963,2±587 iken,rejeksiyon gelişmeyen grupta 378±227 olarak hesaplandı (p=0,003). DM öyküsü olan hastaların %37,5'inde rejeksiyon geliştiği, DM öyküsü olmayan hastalarda ise bu oranın %10 olduğu gözlendi. Aradaki fark istatistiksel olarak anlamlılık sınırına yakındı (p=0.08). Tartışma: Panel reaktif antikor pozitifliğinin ve parathormon düzeylerinin rejeksiyon ihtimalini artırdığı gözlendi. Hastada diyabetes mellitus varlığının rejeksiyon gelişmesine olan etkisinin sınırlı kaldığı gözlendi. Bulgularımız literatür ile uyumluydu. Hasta sayısının ve takip süresinin az olması nedeniyle ileri çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: The best treatment for patient with end stage kidney disease ise kidney transplantation which improve their qualiy of life and survival rate. The aim of ourstudy is to determine the factors that affect the results of early outcomes of greft function. Patients and method: Twenty-eight adult patients who underwent renal transplantation from 2016 to 2017 were included in the transplantation clinic of Ufuk University Medical Faculty. In this retrospective study, patients' data were obtained from file records kept in hospital databases and follow-up (routine follow-up at 0-3-6 months post-operative). Demographic information about patients and donors, rejection status, rejection date, follow-up data were used. Chi square and mann whitney u tests and factors affecting rejection status were analyzed. Results: The median age of the recipients was 38.5 (range: 19-65) and 68% (19patients) were male. Acute rejection was detected in 8 patients. Patients who developed rejection were found to have higher panel reactive antibody positivity andhigher parathormone levels. Panel reactive antibody positivity was found to be 25%in patients who developed rejection and 0% in patients who did not develop rejection(p = 0.02). The parathormone level was calculated as 963.2 ± 587 in the rejection group and 378 ± 227 in the rejection group (p = 0.003). It was observed that 37.5% of DM patients had rejection and 10% in non-diabetic patients The difference wasstatistically significant (p = 0.08). Discussion: Panel reactive antibody positivity and parathormone levels increased the likelihood of rejection. The effect of the presence of diabetes mellitus in the patient on the development of rejection was observed to be limited. Our findings were consistent with the literature. Because of the number of patients and the short follow-up period, further studies are needed.