Endometrial hiperplazi ve karsinomunda nükleus boyutunun karşılaştırmalı morfometrik analizi
Comparative morphometric analysis of nucleus size in endometrial hyperplasia and carcinoma
  1. Tez No: 493415
  2. Yazar: AYŞE NUR UĞUR KILINÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SIDDIKA FINDIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Ülkemizde ve tüm dünyada sıklığı giderek artmakta olan endometrial karsinomların öncül lezyonları endometrial hiperplazilerdir. Histopatolojik özellikleri tanımlanmış olmasına rağmen kriterlerin objektif olmaması ve immünohistokimyasal tekniklerin sınırlı olması hiperplazi olgularında gözlemciler arasında uyumsuzluk ortaya çıkarmaktadır. Çalışmamızda atipili ve atipisiz endometrial hiperplazi ileatipili hiperplazi ve Grade-I karsinomlarda gland epitel hücrelerinde en kısa nukleus çapı ölçülerek tanıya yardımcı olabilecek farklılık ve oran bulmayı amaçladık. Çalışmamıza; küretaj ve histerektomi materyallerinde proliferatif endometrium, endometrial hiperplazi ve adenokarsinom tanısı almış 100 vaka dahil edildi. Her bir olguda 50adet gland epitel hücresi nükleuslarının enkısa çapı görüntü analiz programı ile (BAB Bs200Pro Image Analysis Software) manuel olarak ölçüldü. Her olgu için en kısa nükleus çapı ortalaması değişkeni hesaplandı. Elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
Endometrial hyperplasia is the predominant lesion of endometrial carcinomas, which is increasingly prevalent in our country and all over the world. Although the histopathologic features are defined, the lack of objective criteria and limited immunohistochemical techniques reveal incompatibility between the observers in hyperplasia cases. In our study, we aimed to find the difference and the ratio that can help the diagnosis by measuring atypical and atypical endometrial hyperplasia and atypical hyperplasia and the shortest nucleus diameter in gland epithelial cells in Grade-I carcinomas.In our work; Curettage and hysterectomy materials included 100 cases with proliferative endometrium, endometrial hyperplasia and adenocarcinoma. In each case, 50 gland epithelial cell nuclei were manually quantified with the diameter-of-the-lens image analysis program (BAB Bs200Pro Image Analysis Software).The shortest nucleus diameter averaged variance was calculated for each case. The results obtained were analyzed statistically