İnsülin kullanmaya yeni başlayan hastalarda diyabet eğitiminin beden kitle indeksi üzerine etkisi
This study is done for purposes examining of the effect of diabetes training on the body mass index in patients that begin using insulin
- Tez No: 493465
- Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDER MOLLAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Bu araştırma, insülin kullanmaya yeni başlayan hastalarda diyabet eğitiminin beden kitle indeksi üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Yarı deneysel olan bu araştırmanın örneklemini Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi Endokrinoloji Kliniği ve Polikliniğine başvuran, dahil edilme kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 80 [(40 hasta Girişim Grubu (GG), 40 hasta Kontrol Grubu (KG)] diyabetli hasta oluşturmuştur. Veriler; Kişisel Bilgi Formu ( KBF) ve Hastalık Bilgisi ve Metabolik Gösterge Formu (HBMGF) ile elde edilmiştir. Başlangıçta her iki gruba uygulanan KBF ve HBMGF arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark elde edilmemiştir (p>0.05). Eğitim öncesi GG ve KG arasında diyabete ilişkin konularda bilgi düzeyi ve boy, kilo, beden kitle indeksi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı belirlenmiştir (p>0.05). Girişim grubuna Erişkin Diyabetli Bireyler İçin Eğitim Seti (EDBİES) kapsamındaki konularla ilgili toplam iki seansta üç ay arayla eğitim verilmiştir. KG'na ise eğitim EDBİES kapsamında yer alan konularla ilgili eğitim verilmemiş rutin tedavi ve bakımları sürdürülerek sadece insülin eğitimi verilmiştir. Çalışmaya alınan hastaların 24 hafta sonra HBMGF ve metabolik kontrol değişkenleri yeniden değerlendirilmiştir. Araştırmanın verileri SPSS 22.0 paket programında değerlendirilmiştir. Kolmogorof Simirnov Testi, İki Ortalama Arasındaki Farkın Önemlilik Testi, Eşler Arası Farkın Önemlilik Testi ve Khi-Kare Testi kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmanın sonunda GG'ndaki bireylerin KG'ndaki bireylere göre daha az hipoglisemi yaşadıkları, diyetlerine daha çok dikkat ettikleri ve daha fazla egzersiz yaptıkları belirlenmiştir. GG'ndaki bireylerin BKİ'lerinde anlamlı bir değişiklik olmazken (30,92 kg/m2 - 30,81 kg/m2). KG'ndaki bireylerin BKİ'lerinde istatistiksel olarak anlamlı bir artış olmuştur (32,81 kg/m2 - 34,44 kg/m2). Eğitimden 24 hafta sonra GG'undakilerin 0,375 kilo kaybettikleri, KG'undakilerin ise 4,200 kilo aldıkları görülmüştür. Sonuç: İnsülin tedavisine başlanan hastalara insülin uygulama eğitiminin yanı sıra diyet, egzersiz, hipoglisemi yönetimi gibi yaşam tarzı değişiklikleri konularında eğitim verilerek hastaların kilo almasının önlenebileceği hatta kilo kaybı sağlanabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study is done for purposes examining of the effect of diabetes training on the body mass index in patients that begin using insulin. Method: A sample of this semi-experimental study consist of diabetic patients 80 [(40 patients venture group (VG)) and (40 patients control group (CG)) who admitted to the Department of Endocrinology Polyclinic of the Cumhuriyet University Hospital and agreed to participate in the study. Data obtained with Personal Information Form (PIF) and Disease Information and Metabolic Indicator Form (DIMIF).In the beginning there was no statistically significant difference between PIF and DIMIF performing in both groups.(p>0.05).It was determined that there was no statistically significant difference between level of knowladge, height, weight and body mass index on the topics related to diabetes the pre-training between VG and CG.(p>0.05).A total of two seanstations were trained for three months in relation to the topics in the Training Set for Adult Diabetics with VG. (EDBİES).On the other hand; CG hasn't been educated with EDBIES subjects but only insulin training was given continuening routine treatment and care. After 24 weeks,the HBMGF and metabolic control variables of the studied patients were reassessed.The data of the study were evaluated in the SPSS 22.0 package program.It is used that Kolmogorov Smirnov Test, Significance Test of Difference between Two Means, Spousal Significance Test and Chi-Square Test. Symptoms: At the end of the study, Individuals in the VG were found to have less hypoglycemia, to pay more attention to their diet and to do more exercise than those in the CG.When there was no significant change in the BMI of the individuals in the VG (30.92 kg / m2, 30.81 kg / m2), there was a statistically significant increase in the BMI of the individuals in the CG (32,81 kg / m2, 34,44 kg / m2).After 24 weeks of training, it has seen that losing 0.375 kilos those in the VG and receiving 4.200 kilos those in the CG. Result: It has been determined that patients beginning insulin treatment can be prevented by weight gain of the patients by training in lifestyle changes such as diet, exercise, hypoglycemia management as well as insulin administration training.