Mide adenokanseri nedeniyle küratif amaçlı cerrahi uygulanan hastalarda sağkalımı etkileyen faktörlerin analizi
Analysis of the factors affecting survival in the patients who underwent surgery with intent to cure of the gastric adenocarcinoma
- Tez No: 493493
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE ÖZLEM GÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Küratif amaçlı gastrektomi uygulanan hastaların klinikopatolojik özelliklerini irdelemek ve ameliyat sonrası sağkalıma etki eden faktörleri araştırmak Gereç-Yöntem: Ocak 2007- Ocak 2017 tarihleri arasında, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde gastrektomi uygulanan 644 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi. Küratif amaçlı gastrektomi yapılan 359 mide adenokanseri tanılı hasta çalışmaya dahil edildi. Bu hastalarda, çeşitli faktörlerin sağkalıma etkisi araştırıldı. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 59.2±11.6 olup (29-83), % 48.2'si 60 yaş üzerindeydi. Median yaş ise 60 olarak bulundu. Hastaların 244'ü (%68) erkek, 115'i (%32) ise kadındı. Ortalama takip süresi 29.9±26.9 ay (2-128) olarak hesaplandı. Median sağkalım 23±2.3 ay (18.388-27.612) olarak hesaplandı. İleri yaş, A kan grubu, koroner arter hastalığı varlığı, sigara kullanımı, ameliyat öncesi protein ve albumin düşüklüğü ile karsinoembriyonik antijen ve kanser antijen 19-9 yüksekliği, total gastrektomi, splenektomi, R1 rezeksiyon, tümörün proksimal yerleşimi, büyük tümör boyutu, lenfovasküler invazyon ve perinoral invazyon varlığı, diffüz tip, poorly cohesive tip, kötü differansiye histolojik derece, ileri T evresi, ileri N evresi, 15 ve üstünde lenf nodu çıkarılan hasta grubunda ileri N oranı, ileri TNM evresi, nüks hastalık varlığı univaryant analizde sağkalımı anlamlı şekilde azaltan kötü prognostik faktörler olarak bulundu (p< 0.05). Sonuç: R1 rezeksiyon, splenektomi, ileri TNM evresi ve nüks hastalığın gelişmesi, kötü prognoz açısından bağımsız risk faktörleridir.
Özet (Çeviri)
Background: Gastric cancer is the fifth most common cancer and the third most common cause of cancer-related deaths in the world. Aim: To investigate the clinicopathological features of the patients who underwent curative gastrectomy and to evaulate factors affecting postoperative overall survival (OS). Methods: The medical records of 644 patients who underwent gastrectomy in İzmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital General Surgery Clinic between January 2007 and January 2017 were retrospectively reviewed. Among these patients, 359 gastric adenocarcinoma patients who underwent curative gastrectomy were included in the study. Several prognostic factors were investigated in these patients. Results: The mean age of the patients was 59.2±11.6 (29-83), and 48.2% of the patients were over 60 years of age. Median age was 60. 244 (68%) of the patients were male and 115 (32%) were female. The mean follow-up time was calculated as 29.9±26.9 months (2-128). Median OS was calculated as 23±2.3 months (18,388-27,612).