Hickman katateri çıkış bölgesi pansumanında %3 hydrogen peroxide ve %10 povidone-ıodine'in etkinliğinin karşılaştırılması
A study about comparing the effects of antiseptics 3% hydrogen peroxide and 10% povidone-iodine at Hickman catheter exit site
  1. Tez No: 49350
  2. Yazar: HÜSNİYE KOÇ ÇALIŞIR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEVİM SAVAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Çalışma, Hickman katateri çıkış bölgesi pansumanında antisep tik olarak kullanılan %3 hydrogen peroxide ile %10 povidone-iodine'nin katater çıkış bölgesi enfeksiyon gelişimini önlemedeki etkinliğini karşılaş tırmak amacıyla deneysel olarak planlandı. Çalışma grubunu İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Bizim/Lösemili Çocuklar Vak fı Sağlık Kuruluşu'nda yatan Akut Lenfoblastik Lösemi (ALL) ve Akut Myoblastik Lösemi (AML) tanısı konmuş, katater çıkış bölgesi pansumanın da %3 hydrogen peroxide kullanılan 16 hasta vaka grubunu, %10 povido- ne-iodine kullanılan 16 hasta kontrol grubunu oluşturmak üzere 0-18 yaş arası toplam 32 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde; X2» t testi, linear korelasyon ve yüzdelik testi kullanıldı. Katater çıkış bölgesi enfeksiyon oluşumunu etkileyebilecek; yaş, cinsiyet, hastalık tanısı, kataterin takılı kaldığı süre, mutlak nötrofil sayısı gibi değişkenler açısından gruplar arasında anlamlı bir fark yoktu. Gruplar arasında katater çıkış bölgesi enfeksiyon varlığı; enfeksi yonun devam ettiği gün sayısı, enfeksiyon geliştiği andaki mutlak nötrofil sayısı, katater çıkış bölgesi kolonizasyon durumu ve üreyen mikroorganiz ma türü açısından anlamlı bir fark bulunamadı. Her iki grubun katater çıkış bölgesi enfeksiyon varlığı ile katate- rin takılı kaldığı süre arasında kaynaklara paralel olarak ilişki saptandı. Katater çıkış bölgesi cilt temizliğinde kullanılan %3 hydrogen peroxide'nin, %10 povidone-iodine'ye göre katater çıkış bölgesi enfeksiyo nunu arttırmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Our study was planned experimentally to compare the effects of antiseptics 3% hydrogen peroxide and 10% povidone-iodine in preventing catheter exit site infections. Our study group consisted of the patients with Acute Lymphob lastic Leukemia (ALL) and Acute Myeloid Leukemia (AML) who were hos pitalized in Istanbul University, Istanbul School of Medicine, Department of Pediatric Hemotology/Oncology and Our-Children Leukemia Foundati on. Totally 32 patients with an age of 0-18 years were taken into the study. 16 patients who were used 3% hydrogen peroxide consisted the study gro up and 16 patients that used 10% povidone-iodine consisted the control group. The statistical analysis were done with x2, t, linear correlation and percentage tests. The risk factors for catheter exit site infection; age, sex, diagno sis, duration of catheter, Absolute Neutrophil Count (ANC) were analysed and no significant difference was found. When the study and control group were compared for catheter exit site infection occurence, infection duration, ANC when infection reali zed, colonization of catheter exit site and identified microorganism no sig nificant difference was found exit site. There was a correlation, between the catheter infection occurence and catheter duration as in literature. As a result, 3% hydrogen peroxide that is used for catheter exit site care when compared to 10% povidone-iodine does not increase the infection rate.