Farklı Isınma Protokollerinin Bazı Aerobik ve Anaerobik Motorik Testler Üzerine Etkisi
The Effects of Different Warm-Up Protocols on Some Aerobic and Anaerobic Motor Tests
  1. Tez No: 493536
  2. Yazar: YALÇIN AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARMAĞAN ŞAHİN KAFKAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Farklı Isınma Protokollerinin Bazı Aerobik ve Anaerobik Motorik Testler Üzerine Etkisi Amaç: Günümüzde ısınma protokolleri ile ilgili bir fikir birliği yoktur ve yapılan çalışmalardan farklı sonuçlar elde edilmektedir. Bu araştırmada hem aerobik hem de anaerobik motorik testlerin uygulanması ile güvenilir değerlerin ortaya çıkacağı ve tüm bu sonuçlarında alana katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı; farklı ısınma protokollerinin bazı aerobik ve anaerobik motorik testler üzerine etkisinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Bu araştırmanın örneklemini İnönü Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi' nde öğrenim gören yaşları 21.80±1.37 (yıl), boyları 1.77±.032 (cm), beden ağırlıkları 69.09±6.65 (kg), beden kitle indeksleri (VKİ) 21.94±2.01 (kg/m2) ve vücut yağ oranları (VYO) 10.87±3.98 (%) olan 15 erkek gönüllü öğrenci oluşturdu. Motor performans testleri olarak; otur eriş esneklik testi, dikey sıçrama testi, T-Line agility çeviklik testi, sprint performans testi (30m), tekrarlı sprint testi ve YoYo-1 IR1 testi uygulandı. Bulgular: Farklı ısınma protokollerinin otur eriş esneklik (p=.363), dikey sıçrama (p=.486), T-Line agility çeviklik performansı (p=.401), tekrarlı sprint (en iyi p=.366, ort. p=.261, en kötü p=.475), tekrarlı sprint sonrası laktat (p=.164), YoYo IR1 koşu mesafeleri (p=.165) ve YoYo IR1 sonrası VO2max (p=.164) değerleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olmadığı tespit edildi. Buna karşın yine farklı ısınma protokollerinin sprint performası (10m p=.000, 20m p=.000, 30m p=.002), tekrarlı sprint borg (p=0.05), YoYo IR1 borg (p=.022) ve Yoyo performans sonrası laktat (p=.000) değerleri üzerinde istatiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğu tespit edildi. Sonuç: Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; farklı ısınma protokollerinin ilgili motor performans parametreleri açısından farklı etkilere sahip olduğu görüldü. Aerobik performans değerleri incelendiğinde dinamik ısınmanın (Dİ), anaerobik performans açısından ise statik ısınmanın (SI) negatif bir etkiye sahip olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Effects of Different Warm-Up Protocols on Some Aerobic and Anaerobic Motor Tests Objective: Today, there is no consensus on warming protocols and different results are obtained from studies. In this study, it is thought that reliable values will be obtained and all the results will contribute to this field by applying both aerobic and anaerobic motoric tests. The purpose of this study is to study different warming protocols on some aerobic and anaerobic motor tests. Materials and Methods: The sample of this research were 15 volunteer male students from Inonu University- Faculty of Sport Sciences who were at age of 21.80 ± 1.37 (years), and who a had height of 1.77 ± .032 (cm), and a weight of 69.09 ± 6.65 (kg), and body mass index (BMI) of 21.94 ± 5.6 kg and a body fat ratio of 2.01 (kg / m2) and with body fat percentage of 10.87 ± 3.98 (%). As engine performance tests, Vertical jump test, T-Line agility test, Sprint performance test (30m), iterative sprint test and YoYo-1 IR1 test were applied. Findings: It was found that the different warming protocols, statistically, did not have a significant effect on values such as flexibility (p = .363), vertical jump (p = .486), T-line agility performance (p =.401), iterative sprint (the best p = .366, average p=.261, the worst p=.475), lactate after repetitive sprint (p = .164), YoYo IR1 running distances (p = .165) and VO2max (p = .164) after YoYo IR1. On the other hand, sprint performance (10m p = .000, 20m p = .000, 30m p = .002), repetitive sprint borg (p = 0.05), YoYo IR1 borg (p = .022) and lactate after Yoyo performance (p = .000) were found to have statistically significant effect. Conclusion: According to the findings obtained from the research; it has been found that the different warming protocols have different effects in terms of the related motor performance parameters. When aerobic performance values are examined, dynamic warming (DW) is thought to have a negative effect and when anaerobic performance values are examined, static warming (SW) is thought to have a negative effect.