Endometrial dokudaki T hücrelerin ve sitokinlerin açıklanamayan infertilitedeki rolü
Role of endometrial tissue T cells and cytokines in unexplained infertility
  1. Tez No: 493555
  2. Yazar: ENVER ÇIRACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERMİN TETİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Amaç: T hücreler ve sitokinler gebelikte immün toleransın sağlanması için gerekli aracı moleküller olabilirler. Bu çalışma ile, endometrial dokudaki yardımcı T hücrelerinin (Th1, Th2, Th17), regülatör hücrelerin (Treg) ve sitokinlerin ekspresyon düzeylerindeki değişikliklerin takip edilmesi ve aralarındaki korelasyonun değerlendirilmesi ile immünolojik infertiliteye yeni bir tanısal yaklaşımın sağlanması amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: 34 fertil ve 52 açıklanamayan infertilitil olguların menstrüal döngülerinin 21.-24. günleri arasında yapılan biyopsi ile endometrial doku örnekleri elde edilmiştir. Doku örneklerinden ilk olarak total RNA izolasyonu klasik yöntemle yapılmış ve izole edilen RNA'ların konsantrasyonları nanodrop (ND1000) ile ölçülmüştür. Bu çalışmada, IL17-A, IL-20, IL-10, IL-12, TGF-β, IL-8, TNF-α, LIF'ün mRNA ekspresyonları gerçek zamanlı kantitatif PCR (Stratagene M*3005P Agilent Technologies Model no: 401513 Seri no:DE94300617) ile belirlenmiştir. Bulgular: Açıklanamayan infertil grup ile fertil grubun yaş, VKI, FSH, LH, PRL, TSH, ST4 ve progesteron düzeyleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilememiştir (p>0.05). Açıklanamayan İnfertil olguların ve kontrol grubunun IL-17A, IL-10, IL12A, TGF, IL20, IL8, TNF ve LIF mRNA ekspresyon düzeyleri karşılaştırıldığında, IL-17A, IL12A ve LIF mRNA ekspresyon düzeyleri kontrol grubunda anlamlı düzeyde yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: T cells and cytokines may be mediators necessary for immunological tolerance in pregnancy. This study aims to provide a new diagnostic approach to immunological infertility by monitoring changes in the mRNA expression levels of the helper T cells (Th1, Th2, Th17), regulatory cells (Treg) and cytokines in the endometrial tissue and evaluating the correlation between them. Material-Method: Endometrial tissue specimens were obtained by biopsy performed between days of 21- 24 of the menstrual cycles of 34 fertile and 52 unexplained infertile cases. IL-10, IL-12, TGF- beta, IL-8, TNF, and IL-10 were measured by measuring the concentrations of RNAs isolated using conventional methods and measuring the concentrations of isolated RNAs using the NanoDrop - α, LIF mRNA expressions were determined by real-time quantitative PCR (Stratagene M * 3005P Agilent Technologies Model no: 401513 Serial no: DE94300617). Results: There was no statistically significant difference between the unexplained infertile group in terms of age, BMI, FSH, LH, PRL, TSH, ST4 and progesterone levels in the fertile group (p> 0.05). When IL-17A, IL-10, IL-12A, TGF-β, IL20, IL8, TNF-α and LIF mRNA expression levels of unexplained infertility cases and control group were compared, IL-17A, IL12A and LIF mRNA expression levels were significantly higher in the control group.