Akut myeloblastik lösemi (AML) hastalığının preparat görüntüsü üzerinden görüntü işleme yöntemleriyle tespiti ve sınıflandırılması
Detection and classification of acute myeloid leukemia disease from preparatory images by image processing methods
- Tez No: 493572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA İÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Akut Myeloid Lösemi (AML) hastalığının teşhisi kan hücresinin çeşitli hücre boyama teknikleri ile boyanıp patoloji uzmanı tarafından mikroskop yardımıyla morfolojik olarak incelenmesi sonucu konulur. Hastalığın teşhisi patoloji uzmanlarının mikroskop görüntüsüne göz ile bakıp hücreleri morfolojik bozukluklarına göre sınıflandırması ve morfolojisi bozuk hücrelerin sayısının tespit etmesiyle yapılır. Bu metot, insan kaynaklı hataların oluşmasına elverişli olması bakımından yetersiz kalmaktadır. Bu çalışmada göz ile yapılan bu işlem sonucu oluşabilecek insan kaynaklı hataları minimize etmek, teşhislerde standardizasyon sağlamak ve zaman kayıplarının önüne geçmek için hekime yardımcı karar mekanizması oluşturmak amaçlandı. Bu amaçla öncelikle mikroskop görüntüleri dijital ortama aktarıldı. Ardından görüntülere morfolojik işlemler uygulandı. Görüntü içerisinde hastalık teşhisine yardımcı en önemli özelliklerden olan çekirdek/sitoplazma oranı tayini için renk tabanlı bölütleme yöntemleri kullanılarak çekirdek bölütlenmesi sağlandı. Bölütleme sonucu patoloji uzmanı yardımıyla belirlenen eşik değer ile hücreler blastik ve sağlıklı olarak sınıflandırıldı. Elde edilen hastalıklı hücre sayısı, görüntü içerisinde bulunan toplam hücre sayısına oranlanarak görüntü hastalık bakımından sınıflandırıldı.
Özet (Çeviri)
The acute myeloid leukemia (AML) is diagnosed by staining of the blood cells with several cell staining techniques, followed by subsequent morphological examination through the microscope by pathologists. The pathologists observe the microscope image by eye to classify the cells according to their morphological disorders in order to determine the number of morphologically damaged cells. This method is insufficient in that it is suitable for the formation of human induced mistakes. In this study, it was aimed to develop a decision-making mechanism to assist physicians in order to minimize human-induced mistakes that may occur as a result of visual identification, to establish standards in diagnostics, and to prevent loss of time. For this purpose, the microscope images were at first transferred to the digital medium. The images were then morphologically processed. After that, the nucleus segmentation was performed using color-based segmentation methods to determine the nucleus/cytoplasm ratio, which is known as one of the most important features that aids in diagnosis. As the result of the nucleus segmentation, the cells were classified as healthy cells or myoblasts by the aid of a threshold value which was determined by the pathologist. The number of diseased cells were divided to the total number of cells in the image and the disease was diagnosed.