Farklı özelliklerde PVAc esaslı tutkalların yapışma performanslarının belirlenmesi
Determination of bonding performance of PVAc based adhesives with different properties
  1. Tez No: 493634
  2. Yazar: İREM EMİNOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT DÖNGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, ağaçişleri ve mobilya endüstrisi için geliştirilen farklı özelliklerde PVAc esaslı tutkalların yapışma performanslarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu maksatla, farklı özeliklerde (katı madde miktarı, dolgu malzemesi) üretilen 3 adet PVAc tutkalı, karşılaştırma ve kontrol maksadıyla piyasadan rastgele temin edilen 1 adet PVAc tutkalı olmak üzere toplam 4 farklı tutkal kullanılmıştır. Ağaç türü olarak ağaçişleri ve mobilya endüstrisinde yaygın olarak kullanılan sarıçam (Pinus Sylvestris L.), Doğu kayını (Fagus Orientalis L.), sapsız meşe (Quercus petraea L.), Iroko(Chlorophora excelse), maun (Swieteniasp.) velimba(Terminaliasuperba)odunları kullanılmıştır. TS 5430 EN 204 ve TS EN 205 standartlarında belirtilen esaslara uyularak hazırlanan örneklere D1 ve D2 normlarında testler uygulanmıştır. Deneyler sonunda; tutkalların tamamının standartlarda belirtilen D1 ve D2 sınıfı yapışma direnci değerlerine uygun oldukları belirlenmiştir. D1 testi sonucunda yapışma direnci değeri en yüksek meşe odununda T1 tutkallı örneklerde (19,05 N/mm2), en düşük ise limba odununda kontrol (K) tutkallı örneklerde (10,16 N/mm2) elde edilmiştir. D2 testi sonucunda yapışma direnci değeri en yüksek meşe odununda T1 tutkallı örneklerde (18,96 N/mm2), en düşük ise limba odununda kontrol (K) tutkallı örneklerde (9,35 N/mm2) elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the bonding performance of PVAc based adhesives with different properties for wood products and furniture industry. For this purpose, total 4 types of samples were chosen; 3 types of PVAc adhesives produced with different properties (solids content, filler material) and a control sample of PVAc adhesive which were randomly supplied from the market for comparison. Test samples were prepared from scots pine (Pinus Sylvestris L.), oriental beech (Fagus Orientalis L.), oak (Quercus petraea L.), iroko(Chlorophora excelse), mahogany (Swieteniasp.) and limba(Terminaliasuperba) woods, which are widely used in wood products and furniture industry. D1 and D2 tests were applied to the prepared samples in accordance with the principles stated in TS 5430 EN 204 and TS EN 205 standards. As a result of the experiments; 4 types of adhesives were found to conform in terms of the adhesion resistance in accordance with the standard values of D1 and D2 class. In respect to the result of the D1 test, the highest value of bonding strength was obtained from oakwood samples, bonded with T1 adhesive (19.05 N/mm2), the lowest value was yielded on limba wood samples, bonded with control (K) adhesive (11.80 N/mm2). Regarding with the D2 test, the highest value of bonding strength was determined on oak wood samples, bonded with T1 adhesive (18.96 N/mm2), the lowest value was observed in limba wood samples, bonded with control (K) adhesive (9.35 N/mm2).