Taguchi yöntemi ile uyarlamalı GPS karıştırma bastırıcı sistem tasarımı
Design of adaptive GPS jamming mitigation system through Taguchi's method
  1. Tez No: 493640
  2. Yazar: SEMİH SELÇUK ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Küresel Uydu Seyrüsefer Sistemleri (GNSS) içerisinden en çok bilinen ve en yaygın olarak kullanılan Küresel Konumlama Sistemi'nin (GPS) karıştırıcılara karşı korunmasız olması endişeleri gün geçtikçe arttırmaktadır. GPS karıştırıcıların, alışılagelmiş GPS alıcıları üzerindeki etkinliğini azaltmak amacıyla geliştirilen en popüler yöntem, uyarlamalı anten dizisi kullanarak karıştırma sinyallerinin geliş yönlerine (DOA) sıfır kazanç kaydırmak ve böylelikle karıştırma sinyallerini alıcıya ulaşmadan uzaysal olarak filtrelemektir. Bu tez çalışması ile anten dizisi kullanılarak karıştırma sinyallerinin geliş yönleri kestirilmiş ve sonrasında anten örüntüsü metasezgisel optimizasyon algoritması kullanılarak şekillendirilip uyarlamalı biçimde karıştırma sinyallerinin bastırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
There is an increasing concern that Global Positioning System (GPS), the most well-known and widely used among Global Navigation Satellite System (GNSS), is vulnerable to the jammers. The most popular method for mitigating the effectiveness of GPS jammers on conventional GPS receivers is to steer nulls to the direction of arrival (DOA) of the jamming signals using the adaptive antenna array so that the jamming signals are spatially filtered before reaching the receiver. The aim of this thesis is to estimate the DOA of jamming signals by using antenna array and then to adaptively suppress the jamming signals by re-shaping the antenna pattern through metaheuristic optimization algorithm.