Asetilkolinesteraz (AChE) enziminin yeni sentezlenen nanopartiküllere immobilizasyonu ve bazı pestisitlerin belirlenmesi
Immobilization of acetylcholinesterase (AChE) enzyme on newly synthesized nanoparticles and determination of some pesticidies
- Tez No: 493639
- Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada; Imidan fosmet ve Vantex pestisitlerinin belirlenmesinde AChE immobilize nanapartiküllerin kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla, (2AEPS-SalBr) ve (2AEPS-SalBr-Pd) kodlu nanopartiküller sentezlenmiştir. Tris(2-aminoetil)amin polimeri ile 5-brom-2-hidroksi benzaldehitin kondenzasyonu sonucunda (2AEPS-SalBr) kodlu nanopartikül, kalıp yöntemi kullanılarak da (2AEPS-SalBr-Pd) kodlu nanopartikül sentezlenmiştir. Sentezlenen nanopartiküllerin yapıları FT-IR, GPC, SEM/EDX ve element analizleri ile aydınlatılmıştır. Sentezlenen nanopartiküllere Asetilkolinesteraz(AChE) enzimi immobilize edilerek immobilize-AChE enziminin optimum pH, optimum sıcaklık, tekrar kullanım sayısı, depolama kararlılığı ve kinetik parametreleri belirlenmiştir. İmmobilize AChE optimum pH değeri her iki destek için 8, optimum sıcaklık değeri ise sırasıyla 50°C ve 70°C bulunmuştur. Km ve Vmak değerleri; (2AEPS-SalBr)-AChE için (pH:8, 50°C'de) 1,443 mM; 0,251 mM/dk, (2AEPS-SalBr-Pd)-AChE için (pH:8, 70°C'de) 0,680 mM; 0,157 mM/dak olarak hesaplanmıştır. Daha sonra Imidan fosmet ve Vantex pestisitlerinin tayini yapılmıştır. Araştırma sonucunda Imidan fosmet pestisitinin Vantex pestisitine göre daha düşük konsantrasyonda belirlenebildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the usability of AChE immobilized nanoparticles for the identification of Imidan fosmet and Vantex pesticides was investigated. For this purpose, (2AEPS-SalBr) and (2AEPS-SalBr-Pd) encoded nanoparticles were synthesized. Condensation of the tris(2-aminoethyl) amine polymer with 5-bromo-2-hydroxy benzaldehyde resulted in the formation of (2AEPS-SalBr). To synthesize (2AEPS-SalBr-Pd) coded nanoparticle template method was used. The structures of the synthesized nanoparticles were identified by FT-IR, GPC, SEM / EDX and element analysis. Acetylcholinesterase (AChE) enzyme was immobilized on the synthesized nanoparticles and optimum pH, optimum temperature, reuse number, storage stability and kinetic parameters of immobilized-AChE enzyme were identified. Optimum pH for immobilized AChE on both supports was 8 but the optimum temperature was found 50°C and 70°C, respectively. Km and Vmax values for AChE which immobilized to (2AEPS-SalBr) were 1,443 mM; 0,251 mM/min (pH:8, 50°C); for AChE which immobilized to (2AEPS-SalBr-Pd) were 0.157 mM/min.; 0,680 mM (pH: 8, 70°C). Thereafter, the identification of Imidan fosmet and Vantex pesticides was carried out. As a result of the research, it was observed that the determination of Imidan fosmet pesticide can be determined at a lower concentration than the Vantex pesticide.