İşlevsel ve fonksiyonel gıdaların geliştirilmesinde kullanılabilecek geniş sıcaklık ve pH aralığında aktif mikrobiyal kaynaklı ekstrasellüler rekombinant pektat liyaz
Optaining of microbial-derived extracellular recombinant pectate lyase wich can be used in the development of operational and functional foods in wide range of temperature and pH
  1. Tez No: 493667
  2. Yazar: SEDA BEKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELMA ASLIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Pektik maddeler yüksek bitkilerin hücre duvarlarından ekstrakte edilen başlıca kompleks heteropolisakkaritlerdir. Pektik maddelere etki eden ve kısaca pektik enzimler denilen grupta çok sayıda enzim yer almaktadır. Biyoteknolojik uygulamalarda kullanılabilecek, farklı koşullarda yüksek aktivite gösterebilecek yeni enzimlerin bulunmasına ihtiyaç vardır. Bu çalışmada 7 bakteri ve 5 maya türü taranmıştır. Yüksek PEL aktivitesine sahip bakteri türlerinin moleküler düzeyde tanımlanması yapılarak doğrulanmıştır. PEL enziminin optimizasyon çalışmalarına göre optimum koşulları tespit edilmiştir. En yüksek Pektat Liyaz Enzim (PEL) aktivitesine sahip olan B. amyloliquefaciens BS6 suşundan elde edilen gen bölgesi ( ̴1600 bp ) belirlenmiş olup, Pet-20b(+) vektörüne klonlaması yapılarak Escherichia coli BL 21 (D3) suşuna aktarımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pectic substances are the major complex heteropolysaccharides extracted from the cell walls of higher plants. So-called pectic enzymes, the group affecting the pectic substances, contain many enzymes. There is a need for novel enzymes which can be used in biotechnology applications and are able to exhibit high activity under various conditions. In this study, 7 bacteria and 5 yeasts were screened for their Pectate Lyase Enzyme (PEL) activity. Types of bacteria with high PEL activity identification, were made at the molecular level. According to the study of the optimization of the optimal enzyme, PEL conditions have been identified. Moreover strains selected based on the high PEL activity were verified by describing them on a molecular level based on their 16S rRNAs. The gene domain ( ̴1600 bp ) obtained from the B. amyloliquefaciens BS6 strain with the highest Pectate Lyase Enzyme (PEL) activity was identified, and cloned to the Pet-20b(+) vector and transfected into Escherichia coli BL 21(D3) strain.