Medyatörlü yeni bir kolin biyosensörünün hazırlanması
Preparation of a new choline biosensor with mediator
- Tez No: 493668
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada kolin tayini için kolin oksidaz ve medyatöre dayalı yeni bir amperometrik kolin biyosensörü geliştirildi. Biyosensör, Pt yüzeyde pirolün polivinilsülfonat varlığında elektrokimyasal olarak polimerleşmesi ve sonrasında medyatör varlığında kolin oksidaz enziminin polipirol-polivinilsülfonat filmi üzerine çapraz bağlama yöntemiyle immobilize edilmesiyle hazırlandı. Medyatör olarak Toluidin Mavisi O (TBO) kullanıldı. Kolin oksijenli ortamda kolin oksidaz enzimi aracılığıyla betaine yükseltgendi. Reaksiyon sonucunda betain yanında hidrojen peroksit oluştu. Hidrojen peroksit toluidin mavisi ile reaksiyona girerek medyatörü indirgedi. Kolin tayini, indirgenmiş medyatörün -0,23 V 'da elektrot üzerinde yükseltgenmesine dayanılarak yapıldı. Hazırlanan biyosensörün kolin tayini için çalışma aralığı belirlendi. Biyosensör cevabına substrat derişiminin, pH'nın ve sıcaklığın etkisi araştırıldı. Biyosensörün tekrar kullanılabilirliği ve raf ömrü tayin edildi. Biyolojik ortamlarda olabilecek girişimlerin biyosensör cevabı üzerine etkileri incelendi. Biyosensörün sentetik kan numunesindeki performansı belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, we report a new choline oxidase and mediator based amperometric choline biosensor for the determination of choline. A biosensor was prepared by electropolymerization of pyrrole in the prensence of polyvinylsulfonate on the surface of a platinum electrode and immobilization of choline oxidase with crosslinking procedure in the presence of the mediator onto PPy-PVS film after the electropolymerization process. Toluidine Blue O (TBO) was used as a mediator. Choline is oxidized to betaine and hydrogen peroxide by choline oxidase in oxygenated media. Mediator reduced by reaction with hydrogen peroxide. The amperometric response was based on the electrocatalytic properties of TBO. The changes in the anodic current at -0.23 V vs Ag/AgCl produced by TBO was proportional to the choline concentration changes in sample. Linear operating range of the biosensor was determined. The effects of substrate concentration, pH and temperature on the response of the choline biosensor were investigated. The operational and storage stability of the biosensor were identified. The effects of initiatives which may be in biological media were examined. The performance of biosensor has been observed in synthetic blood sample.