Konjuge haemophilus influenzae tip B aşısı (PRP-T) ve immunglobulin A nefropatisi
  1. Tez No: 49368
  2. Yazar: ALPER SOYLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SALİH KAVUKÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Çocuklarda aşılama programına alınan“konjuge Haemophilus influenzae tip b aşısı”nın (konjuge Hib aşısı) içeriği Haemophilus ihfluenzae tip b'nin kapsüler polisakkaridi (PRP) ve bunun bağlandığı değişik proteinlerden oluşmaktadır. Haemophilus influenzae tip b de dahil olmak üzere, gram negatif bakterilerin intraperitoneal olarak enjeksiyonunu takiben, deney hayvanlarında glomerüler mezangiumda immunglobulin A (IgA) ve kompleman 3 (C3) depolanarak IgA nefropatisi (IgAN) oluştuğu öne sürülmüştür. Bu çalışmada, tetanoz proteinine (T) bağlanmış Haemophilus influenzae tip b'nin kapsüler polisakkaridini (PRP-T) içeren konjuge Hib aşısının farelerde sekonder IgAN oluşturma riski araştırılmıştır. Altı haftalık, erkek Swiss albino fareler, her bir grupta 7 adet olacak şekilde ele alınmış, gruplara sırası ile iki, dört ve altı doz aşı uygulanmıştır. Aşılama işlemi, iki haftalık aralarla, abdominal bölgeye, 1/4 insan dozunda, subkütan yapılmıştır. Benzer sayıda fare içeren kontrol grupları oluşturulmuş ve bunlara da %0.9 steril NaCI solüsyonu aynı şekilde verilmiştir. Son aşılardan iki hafta sonra tüm fareler feda edilerek, akciğer ve karaciğer dokuları ışık mikroskobunda, böbrek dokuları ışık ve immunfloresan mikroskobide değerlendirilmiştir. Aşı uygulamaları sırasında tüm farelerin idrarları, proteinüri ve hematüri yönünden haftalık pehodlarla izlenmiştir. İki doz aşı uygulanan birinci grupta böbrek dokusunda mezangial proliferasyon (6/7; %85), dört doz uygulanan ikinci grupta mezangial proliferasyon (5/7; %72) ve matriks artışı (7/7; %100), altı doz uygulanan üçüncü grupta ise mezangial proliferasyon {7/7; %100) ve matriks artışına (7/7; %100) ek olarak mezangiumda IgA (7/7; %100) ve C3 (3/7; %42) depolanması saptanmıştır. Kontrol gruplarındaki tüm farelerde böbrek dokusu doğal özelliklerini korumuştur. Çalışma grupları kendi kontrol grupları ile istatistiksel olarak karşılıştırıldığında, ışık mikroskobi düzeyinde birinci gruptaki mezangial proliferaspyon (p= 0.0047), ikinci gruptaki mezangial proliferasyon (p= 0.021) ve 55matriks artışı (p= 0.001) ile üçüncü gruptaki mezangial proliferasyon (p= 0.001) ve matriks artışı (p= 0.021) anlamlı olacak şekilde farklı bulunmuştur. Çalışma gruplarının bulguları kendi kontrol fareleri ile immunfloresan mikroskobi düzeyinde karşılaştırıldığında, sadece üçüncü grupta IgA birikimi kontrol grubundan farklı olup (p= 0.001), 3/7 olguda C3 birikimi oluşmasına karşın, kontrol grubu ile arada fark bulunmamıştır (p= 0.192). Ancak, her üç kontrol grubundaki farelerden hiç birinde, herhangi bir immun depolanma saptanmamıştır. Çalışma ve kontrol gruplarındaki farelerin akciğer ve karaciğer dokularında patoloji ayırt edilmemiştir. Üçüncü çalışma grubundaki bir fare dışında, diğer farelerde hematüri ve proteinüriye rastlanmamıştır. Öte yandan, doz sayısı ile ışık mikroskobisindeki histopatolojik bulgular arasında ilişki saptanmamıştır (p= 0.329, SD=2, KW= 2.222). Sonuç olarak, konjuge Hib aşısı iki haftalık aralıklarla yapılan, 6 dozluk uygulamadan sonra, farelerde sekonder IgAN'ne yol açmıştır. İki ve dört dozluk uygulamalardan sonra immun depolanma olmaksızın mezangial proliferasyon ve/veya matriks artışının ortaya çıktığı saptanmıştır. Bu bulgu, söz edilen dönemde oluşan antijen-antikor komplekslerinin, böbrekten uzaklaştırılırken uyardığı yanıttan kaynaklanabilir. Antijen yüklenmesinin sürmesi halinde, immun depolanma immunfloresan mikroskobide görülebilir düzeye ulaşmaktadır. Konjuge Hib aşısının rutin olarak ilk 12-15 ay içinde üç-dört dozda uygulanması, bu çalışmanın sonuçları dikkate alındığında, çocuklarda sekonder IgAN oluşma riskini gündeme getirebilir. 56
Özet (Çeviri)
Benzer Tezler
  1. Heamophilus influenzae tip B aşısı ile 3., 4., 15. aylarda 4 doz ve 18. ayda tek doz aşılanan çocuklarda meydana gelen antikor yanıtlarının incelenmesi
    Evaluation of antibody responses in children injected at 3., 4., 15. months by four doses and at 18. month by single dose of haemophilus influenzae vaccine
    ONUR SAKALLIOĞLU
    Tıpta Uzmanlık
    Türkçe
    Türkçe
    1995
    Çocuk Sağlığı ve HastalıklarıGATA
    Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
    PROF.DR. OKAN ÖZCAN
  2. Menenjit tanısı ile izlenen çocuk hastaların klinik ve epidemiyolojik özelliklerinin incelenmesi ve konjuge haemophilus influenzae tip b ve konjuge pnömokok aşılarının ulusal takvime eklenmesi sonrası bakteriyel menenjit yükünün değişiminin araştırılması
    Investigation of the clinical and epidemiological characteristics of pediatric patients diagnosed with meningitis and the changes in the burden of bacterial meningitis following the inclusion of conjugate haemophilus influenzae type b and conjugate pneumococcal vaccines in the national immunization schedule
    GÖZDE NUR YAĞCİ
    Tıpta Uzmanlık
    Türkçe
    Türkçe
    2024
    Çocuk Sağlığı ve HastalıklarıAnkara Üniversitesi
    Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
    PROF. DR. HALİL ÖZDEMİR
  3. Menenjite sebep olan bakteriyel ajanlar ve neisseria meningitidis, haemophilus influenzae type b ve streptococcus pneumoniae'nin farklı serogruplarının prevelansı
    Bacterial agents that causes meningites and di̇fferent serogroups prevelancies of neisserian meningitis, hemophilus influenzae type b and streptococcus pneumoniae
    MEHMET ALİ SOLMAZ
    Tıpta Uzmanlık
    Türkçe
    Türkçe
    2017
    Çocuk Sağlığı ve HastalıklarıYüzüncü Yıl Üniversitesi
    Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
    PROF. DR. AHMET FAYİK ÖNER