Stokastik talep ve fire oranlı üretim-dağıtım problemi için şans kısıtlı programlama yaklaşımı
Chance constrained programming approach for production - distrubution problem with stochastic demands and shrinkages
- Tez No: 493722
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DURAN TOKSARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Doktora Tezi çalışması kapsamında; belirsiz müşteri talepleri ile tedarik, üretim ve dağıtım aşamaları arasında meydana gelebilecek fire oranlarındaki belirsiz yapı gözetilerek üretim dağıtım probleminin en iyilenmesi üzerine bir çalışma yapılmış ve model önerilmiştir. Çalışma kapsamında fire ve müşteri taleplerine ait belirsiz (stokastik) yapı ele alınmış ve şans kısıtlı programlama tekniği kullanılarak modellenmiştir. Problemin stokastik yapısı istatistiki yöntemler kullanılarak belirli (deterministik) ve doğrusal olmayan bir yapıya dönüşmüş ve ayrılabilir programlama yöntemi kullanılarak doğrusallaştırılmış, farklı senaryolar altında çözüm senaryoları sunulmuştur. Belirlenmiş en iyi hizmet seviyesinde müşteri taleplerini karşılamak, Tedarik Zinciri Yönetimi (TZY) aşamaları arasında fire oranlarını dikkate alan bir model oluşturmak ve karar vericinin alacağı karara destek sağlamak maksadıyla TZY modeli gerçek hayat problemi, şans kısıtlı programlama ve ayrılabilir programlama tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Belirlenecek hizmet seviyesinin ve belirsizliğin meydana getirdiği durumun karar verici için dikkate alınması gerektiği, aksi takdirde ham madde, yarı mamul tedariki, nihai ürün üretimi ile dağıtım merkezleri ve müşteri taleplerini karşılamada dar boğazlar oluşabileceği, mevcut TZY'nin varlığının sorgulanacağı ve sağlıklı işlemeyeceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, an optimization model with stochastic demands and shrinkages representing randomness at each echelon from purchasing raw materials to distributing the final products has been studied and proposed. At proposed model, stochastic structure of shrinkages and demands has been transformed to deterministic structure by using statistical methods, developed with chance constrained programming and modelled with seperable programming techniques. Under different scenarios on a real-life, Multi-echelon Supply Chain Management (SCM) model is analyzed for supporting decision makers' decisions. Pre-determined service level and stochastic structure of problem have to be cared by decision makers; otherwise, from purchasing of raw or semi materials for production of final products, and also vendors or customers demands would not be satisfied and a robust SCM can not be carried out.