DP1000 çelik sac malzemenin sıcaklık ve deformasyon hızına bağlı şekillendirme davranışı ve mikroyapısının mekanik modellenmesi
Mechanical modelling of temperature and deformation speed dependent formability behaviour and microstructure of DP1000 dual phase steel sheet
- Tez No: 493728
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN GÜRÜN, DOÇ. DR. SERKAN TOROS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez çalışması kapsamında otomotiv endüstrisindeki kullanımı büyük önem kazanmış olan geliştirilmiş yüksek mukavemetli DP1000 çeliğinin deformasyon davranışı detaylı olarak incelenmiştir. Tez çalışmasının ilk bölümünde, 25 °C, 100 °C, 200 °C, 300 °C sıcaklıklarında ve 0,0083 s-1, 0,16 s-1 deformasyon oranlarında tek eksenli çekme deneyleri gerçekleştirilerek malzemenin mekanik özellikleri belirlenmiştir. Çekme testlerinden elde edilen veriler kullanarak Hill-48 ve Barlat-89 akma kriterine göre akma yüzeyleri oluşturulmuş, sıcaklık ve hıza bağlı akma davranışı incelenmiştir. Marciniak-Kuczynski modeli ile şekillendirme sınır eğrileri elde edilerek malzemenin şekillendirilme kabiliyeti tespit edilmiştir. Tez çalışmasının ikinci bölümünde ise çeliğin mikroyapısındaki değişimleri gözlemlemek amacıyla iki ve üç boyutlu olarak mikroyapısı modellenmiş ve sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak deformasyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Şekillendirme işleminin düşük sıcaklıklarda ve yavaş deformasyon hızlarında yapılmasının uygun olacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the deformation behaviors of DP1000 steel, an improved high strength steel type, which has gained great importance in the automotive industry, have been examined in detail. In the first part of the thesis study, the mechanical properties of the material were determined by performing uniaxial tensile tests at temperatures of 25 °C, 100 °C, 200 °C, 300 °C and 0,0083 s-1, 0,16 s-1. By using the data obtained from the tensile tests, yield loci were formed according to the Hill-48 and Barlat-89 yield criterion and the flow behavior was investigated due to temperature and deformation speed. Formability behaviour of the material was determined by obtaining forming limit curves by using Marciniak–Kuczynski model. In the second part of the thesis study, two and three dimensional microstructure modeling were used to observe the changes in the microstructure of the material and deformation analyzes were performed using the finite element method. It has been achieved that it is appropriate to perform the forming process at low temperatures and slow deformation rates.