Sürdürülebilir bütünleşik ulaşım kurgusunun park et-devam et sistemi ile modellenmesi: Ankara metropoliten alanı kent merkezi örneği
Modelling of sustainable integrated transport frame through park and ride system: Case study of Ankara metropolitan area city center
  1. Tez No: 493727
  2. Yazar: HATİCE GÜL ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLAGÜ KAPLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Transportation, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Günümüzde alternatif bir ulaşım türü olarak adlandırılan Park et-Devam et Sistemi (P+D) kent içi ulaşımda binek otosunu tercih eden bireylerin kent bütününde ve kent merkezi çeperinde oluşturulan otoparklara park edip, yolculuklarını toplu taşıma ile sürdürmelerini sağlayan aktarma sistemleridir. Bu sistemlerin kurulmasının amacı kentlerdeki trafik sıkışıklığı, sera gazı emisyonları ve çevresel kirlilikleri azaltmaktır. P+D sistemlerinin tercih edilebilirliğini artırmak için çeşitli ulaşım politikalarıyla desteklenmelidir. Bunlardan en önemlileri kent merkezine binek otosu girişinin kısıtlanması ve kent merkezine girişin ücretlendirilmesidir. Bu politikaların uygulanması ile kent merkezindeki sıkışıklığın önüne geçilerek fiziksel, görsel ve çevresel açıdan oluşacak problemler engellenmiş olur. Bu çalışmada, P+D sistemlerinin Türkiye'deki kentlerde uygulanabilirliğine yönelik kavramsal model üretilmiş, ayrıca VISUM 13 Ulaşım Talep Yönetimi Programı kullanılarak Ankara kent merkezinde belirlenen yedi bölgeye taşıt girişinin ücretlendirilmesiyle azalan binek otosu yolculuğunun P+D sistemi vasıtasıyla toplu taşımaya aktarılacak kısmı bilgisayar modeli ile belirlenmiştir. Modelde azalan binek otosu sayısına bağlı olarak aktarma yapılan toplu taşım yolculuğu miktarı, sera gazı miktarındaki azalma ve kent merkezi varışlı yolculuk desenindeki değişimlere ilişkin sonuçlara ulaşılmış, P+D aktarma istasyonlarının kent bütününde ve kent merkezi çeperinde konumlanacağı alanlar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, Park and Ride (P+R) System known as an alternative mode of transportation is a transfer system that allows commuters and individuals travel to Central Business District (CBD) and leave their vehicles then transfer to bus or metro system remainder of their journey. These systems aim to reduce traffic congestion, greenhouse gas emissions and environmental pollution in urban areas. To increase the availability of P + R Systems preferences it should be supported by the various transport policy. The most important policies are the limitation of the passenger car entrance to the city center and charging for the entry to the CBD. The implementation of these policies prevents traffic congestion, visual and environmental problems in the city center. The case study of this thesis, develops a conceptual model for the applicability of P+R systems in the cities of Turkey and also pricing for the entry of passenger car into the designated seven Traffic Analysis Zone in the city centre of Ankara are modelled by VISUM 13 Transportation Demand Management Program for the transfer from passenger car to public transport vehicles by means of P+R Systems. In this model, it is predicted where are P+R transfer areas which are located around cordon-based congestion charging area. Moreover, some results are obtained depending on decreasing passenger car journey such as transferred public transport journey, reduction in the amount of greenhouse gas, travel pattern changes into the city centre. The locations of P + R transfer stations outside the city center and around the city are determined.