Mogan Gölü'nde yaşayan turna balığı (Esox lucius l. 1758)'nın beslenme biyolojisi
  1. Tez No: 76271
  2. Yazar: NİLÜFER ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
.... MOGAN GÖLÜ'NDE YAŞAYAN TURNA BALIĞI (Esox lucius (L., 1758))'NIN BESLENME BİYOLOJİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Nilüfer ŞAHİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1998 ÖZET Mogan Gölü'nde yapılan bu araştırmada, Esox lucius (L., 1758)'un beslenme biyolojisi incelenmiştir. Şubat 1997-Ocak 1998 tarihleri arasında 158 adet E. lucius avlanmış, 108 bireyin midesi dolu bulunmuştur. E. lucius'ların yaşlan 0-IV arasında dağılım göstermekte olup, ortalama kondüsyon faktörü 0,8326 olarak tespit edilmiştir. E. lucius bireylerinin mide içeriklerinde bulunma sıklığına göre sırayla; Balık parçalan (% 32,4), Alburnus orontis (% 23,0), Gammarus (% 10,8), Tinca tinca (% 9,9), Odonata (% 8,9), Ligula (% 4,2), Organizma parçalan (% 2,8), Cyprinus carpio (% 1,4) ve Gastropoda (% 0,9)'ya rastlanmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 401.05.02 Esox lucius, Turna, Kondüsyon faktörü, Beslenme 65 Yrd. Doç. Dr. Mehmet YILMAZ
Özet (Çeviri)
11 FEEDING BIOLOGY OF PIKE {Esox Indus (L., 1758)) LIVES IN MOGAN LAKE (M. Sc. Thesis) Nilüfer ŞAHİN GAZİ UNIVERSİTY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1998 ABSTRACT The feeding biology of Esox lucius (L., 1758) was investigated in Mogan Lake. During the period of February 1997-June 1998, 158 E. lucius were caught, the guts of 108 specimens were full. The age of E. luciuses were ranged between 0 and IV, the average condition factor is 0.8326. The stomach contents of E. lucius and their rates were observed to be as follows: Fish pieces (32.4%), Alburnus orontis (23.0%), Gammarus (10.8%), Tinca tinca (9.9%), Odonata (8.9%), Ligula (4.2%), pieces of organisms (2.8%), Cyprinus carpio (1.4%) and Gastropoda (0.9%). Science Code Key Words Page Number Adviser 401.05.02 Esox lucius, Pike, Condition factor, Feeding 65 Assist. Prof. Dr. Mehmet YILMAZ