Suriyeli göçmenlerin gözünden Türkiye'nin göçmen politikaları ve Avrupa Birliği-Türkiye ilişkilerine etkileri
Turkey's migration policies from the perspective of Syrian migrants and their impact on EU-Turkey relations
- Tez No: 843985
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUSRET SİNAN EVCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma, 2011 yılının Mart ayında başlayan ve Suriye geneline sıçrayan gösteriler sonucu meydana gelen Suriye İç Savaşı süresince göçmenlerin ve mültecilerin Türkiye'ye alınması noktasında nasıl bir yol izlendiğini ortaya koymaktadır. Araştırma sorusu Suriyeli göçmenlerin Türkiye'ye siyasi ve ekonomik etkileri ve Türkiye'nin göçmen politikası etrafında şekillenmektedir. Bununla beraber izlenen politika, artısıyla eksisiyle değerlendirilerek tamamen objektif bir tutum içinde aktarılmaya çalışılmıştır. Çalışmada Türkiye'ye gelen göçmen ve mültecilerin hangi yollarla geldiği, Türkiye'nin ne kadar mülteci ve göçmene ev sahipliği yaptığı, dış politika uygulayıcılarının söz konusu mülteci ve göçmenler ile ilgili ne gibi çalışmalar yaptığı akademik olarak yorumlanmıştır. Bu çalışmanın diğer bir amacı da Suriye iç savaşının başlangıcından itibaren Türkiye Cumhuriyeti'nin nasıl bir dış politika uyguladığını ortaya çıkarmaktır. Literatür taraması yapılarak gerçekleştirilen çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research demonstrates how migrants and refugees have been accepted into Turkey during the Syrian Civil War, which started in March 2011 and spread to all of Syria in the same year. The research question is shaped by the political and economic effects of Syrian immigrants to Turkey and the mmigration policies of the Turkish government. In addition, this study attempts to convey the pursued policy in an objective manner by analyzing its pros and cons. This study interprets academically the questions of how immigrants and refugees came to Turkey, how many refugees and immigrants have been hosted by Turkey and what foreign policy practitioners are doing about the refugee crises. Another aim of this study is to find out what kind of foreign policy the Republic of Turkey has implemented since the beginning of the Syrian civil war. Qualitative research methods were used in the study conducted by literature review.