Anadolu güzel sanatlar liseleri keman eğitimi sürecinin değişkenlerinin analizi yorumlanması ve öneriler
  1. Tez No: 64114
  2. Yazar: DOLUNAY AKGÜL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. UĞUR ALPAGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET ANADOLU GÜZEL SANATLAR LİSELERİ KEMAN E?İTİMİ SÜRECİNİN DE?İŞKENLERİNİN ANALİZİ YORUMLANMASI VE ÖNERİLER AKGÜL, Dolunay Yüksek Lisans Tezi Tez Danışmanı : Yrd.Doç. Uğur ALPAGUT Ağustos, 1997. 124 Sayfa Bu araştırmanın amacı, A.G.S.L.'de çalgı eğitimi dersleri içerisinde yer alan Keman Eğitimi sürecinin değişkenlerinin (öğretmen, öğrenci, program, bina-tesis, araç-gereç ve süre, çevre) amaç boyutunda etkililiğini saptayarak, analiz etmek, yorumlamak ve gerekli durumlarda önerilerde bulunmaktır. Araştırma için geliştirilmiş olan anket, 8 Anadolu Güzel Sanatlar Lisesinde 19 Keman Eğitimcisine uygulanmıştır. Elde edilen verilerin toplanmasından sonra, verilerin frekans ve yüzde dağılımları alınmıştır. Uygulanan anket sonucunda Anadolu Güzel Sanatlar Liselerinde eğitim sürecinin değişkenlerinin nitelikleri ve bunların keman eğitimine etkisi saptanmıştır. Anahtar Kelime : Keman Eğitimi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANALYSIS OF AND COMMENTS ON VARIATIONS IN VIOLIN TEACHING PROCESS AT ANOTOLIAN FINE ARTS LYCEES, AND SUGGESTION ON THIS. ISSUE. AKGÜL, Dolunay Thesis of Master of Science Department of Music Education Supervisor : Asst. Prof. Uğur ALPAGUT August, 1997.124 Pages The purpose of this research study is to examine and explain the variations (teacher, stu dent, programme, building, other teaching objects, time and environment) of the violin teaching process in the instrument teaching classes in Anatolian File Arts Lycess and to find out the effec tiveness of them, and if necessary, to give suggestions. The questionnaires developed for this research were delivered to nineteen Violin teachers in eight Anatolian Fine Arts Lycess. After collecting them, the answers were examined carefully and some statistical results were obtained and some tables were made. In this study, qualities of the variations of the violin teaching process in Anatolian Fine Arts Lycees were examined and their effects upon violin teaching were found out Key word : Violin Teaching