Farklı kıta ve ülkeler üzerinden kitle iletişim sistem ve politikalarının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of mass media systems and politics over different continents and countries
  1. Tez No: 493972
  2. Yazar: NESLİHAN YOLÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ŞERİFE AKCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 463
Özet
Bu çalışmada, Avrupa (Almanya, Birleşik Krallık, İtalya Türkiye) ve Asya(Çin, Japonya Güney Kore) kıtası ülkeleri ile ABD ve Rusya'nın kitle iletişim sistem ve politikaları ele alınmaktadır. Daniel C. Hallin ve Paolo Mancini'nin“Karşılaştırmalı Kitle İletişim Sistemleri”modelleri ve değişkenlerinden yola çıkılan çalışmada; karşılaştırmalı analiz için eksik kaldığı düşünülen yeni değişkenler eklenerek hem ülkelerin hangi model içerisinde ele alınabilineceğinin tespit edilmesi hem de modellerin teknik çeşitlendirme yöntemi ile geliştirilmesi amaçlanmıştır. Hallin ve Mancini'nin karşılaştırma için belirlediği“medya pazarının gelişimi, devletin rolü, politik paralellik ve profesyonelleşme”değişkenlerine“medya mülkiyetinin yapısı, yoğunlaşma düzeyleri, bilgi iletişim teknolojileri ve ulus ötesi aktörler”de eklenmiştir. Doküman incelemesi yöntemi ile elde edilen veriler,belirlenen temalara göre betimsel bir analiz ile yorumlanmıştır. Kitle iletişim sistem nve politikaları toplumsal bağlamı ve tarihsel bütünlüğü içinde ele alınmıştır. Tanımlayıcı ve açıklayıcı niteliksel bir araştırmadır.Elde edilen bulgulara göre kitle iletişim araştırmalarında siyasal boyut üstüne odaklanılan çalışmaların alanı açıklamada yetersiz kaldığı; medyanın mülkiyet yapısı ile ulus ötesi aktörleri ele almayan araştırmaların yanıltıcı sonuçlara neden olabileceği tespit edilmiştir. İncelenen ülkelerin birden fazla modelin özelliklerine sahip olduğu, bu nedenle tek bir model ile açıklanamayacağı sonucuna ulaşılmıştır. Ülkeleri modellere göre sınıflandırma çoğu zaman işlevsel olsa da, bu çalışmada kategorileştirmenin, ülkeler arasındaki benzerlik ve farklılıkları yok ederek, farklı yorumlama ve sonuçlara sebep olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, mass media systems and politics of European (Germany, United Kingdom, Italy, Turkey) and Asian (China, Japan, South Korea) continental countries, United States of America and Russia will be discussed. This study aims to add new variables whose absense is considered inadequate for comparative analysis to both find out which country should be analysed in which model and improving models by technical diversification method, based on Daniel C. Hallin and Paolo Mancini's“Comparing Media Systems”models and variables.“Structure of media ownership, concentration levels, information communication technologies and transnational actors are added to the dimensions which determined by Hallin and Mancini; ”structure of media markets, the role of the state, political parallelism and professionalization of journalism. Data obtained by the document review method, within the specified themes are read with a descriptive analysis. Mass media systems and politics adressed in their social context, with an historical integrity. This study is a qualitative research which is descriptive and explanatory. According to the obtained findings in mess media studies, political dimention studies are inadequate to explain the field; it is establised that studies which overlooked the structure of media ownership and transnational actors leads misleading results. As the examined countries have more then one models characteristics, it is reasonable to remark that models are transitional. Eventhough classification countries by models are functional most of the time, in appears in this study that classification extinguish the similarities and differences between countries which leads different interpretation and result.