Türk siyasetinde Meral Akşener
Meral Akşener in Turkish politics
  1. Tez No: 493973
  2. Yazar: VEDAT ERBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Siyasal Bilimler, Biography, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Meral Akşener'in siyasî hayatının anlatıldığı bu çalışmada niteliksel yöntem kullanılmıştır. Dünyada ve Türkiye'de kadınların siyasî haklarını elde etme serüveni kısaca anlatılmış, Akşener'in ailesi, yetiştiği eğitim ortamı ve siyasî hayatı incelenerek çalışma tamamlanmıştır. İkinci bölümde Meral Akşener'in hayatı ve eğitimi ele alınmıştır. Meral Akşener'in ailesi eğitime son derece önem veren, siyasetle ilgilenen bir ailedir. Geçmişte siyasette yer alan önemli aile büyüklerinin olduğu tespit edilmiştir. Üçüncü bölümde Meral Akşener'in siyasî hayatı, siyasette aldığı görevler ve bu görevleri yürütürken karşılaştığı durumlar ve olaylar anlatılmaya çalışılmıştır. Akşener, 28 Şubat post modern darbe sürecinde mağduriyet sergilememiş, karşı duruşuyla muhafazakâr, dindar kesimlerin sevgisini kazanmıştır. Akşener'in cesur, ölümden korkmayan bir kadın siyasetçi olduğu görülmüştür. Cesareti, Akşener'in önemli özelliklerinden birisidir. Parti değiştirmiş fakat hiçbir tepkiyle karşılaşmamıştır. Meral Akşener, hayatı boyunca vicdanının emrinde olmaya çalıştığını söylemektedir. Vicdanının sesini dinleyen insanın temiz ve dürüst kaldığına inanmaktadır. Akşener, yaklaşık yirmi üç yıllık siyasî hayatı boyunca yolsuzluk, usulsüzlük gibi herhangi bir isnada muhatap olmamış olmasını, temiz ve dürüst kaldığının delili olarak göstermektedir. Kendisinin dürüst siyasetçi olarak tanımlandığına bu nedenle Türk milleti tarafından siyasette her göreve layık görüldüğüne inanmaktadır. Bu inanç ve cesaretin verdiği güçle kimseden çekinmeden korkmadan zorluklar ve tehditler karşısında geri adım atmadan çalışmalarını devam ettirmiştir. Meral Akşener, bütün bu özelikleri sayesinde uzun yıllardır siyaset dünyasının içerisinde kalıcı olmuştur.
Özet (Çeviri)
Achievement of women's political rights both gloabally and specifically in Turkey has been explained. On chapter two, Akşener's family and her education has been explained in detail. Akşener's family is an education-oriented and fond of politics. She has family elders that have played an active role in politics in the past. On chapter three, the political life of Akşener, the roles that she played in her political life and the bottlenecks that she had gone through have been explained in detail. Akşener did not show any victimization win over public's favor by the way of her stand on February 28 postmodern coup trial in Turkey. She is an extremely courageous leader and does not fear to death. Courage has played a key role on her political attitude. She has changed her party but she has not received any negative reactions. Akşener says that she has always been trying to follow her conscience through her life. She thinks that any person who has this attitude will stay honest. Akşener has never been accused of any corruption or irregularity during her 23 years of career in politics. She claims herself as an honest politician, hence she thinks that she is considered worthy to any positions by Turkish citizens. With the help of faith and courage, she works hard without any hesitation, fear or stepping back against any difficulty or threats. This is the main reason she has been in the world of politics.