Çocuklarda merkezi sinir sistemi enfeksiyonuna bağlı akut semptomatik nöbetlerin klinik ve elektrofizyolojik özellikleri
Clinical and electrophysiological features of acute symptomatic seizures due to central nervous system infection in children
- Tez No: 852623
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amaç: Çocukluk yaş grubu akut semptomatik nöbetlerinde (ASN) merkezi sinir sistemi enfeksiyonları önemli bir etiyolojik yer kaplamaktadır. Bu hastaların nörolojik takiplerinde hangilerinin uzak semptomatik epilepsi riskine sahip olduğunu bilmek klinisyenlerin takip, tedavi ve prognoz planlarını yapmasında önemli yer tutmaktadır. Bu çalışmada amaç, merkezi sinir sistemi enfeksiyonuna bağlı akut semptomatik nöbetlerin klinik, laboratuvar ve elektrofizyolojik özelliklerini değerlendirmek; hastaların tedavi ve uzun dönem nörolojik takip sonuçlarını incelemektir. Gereç ve Yöntem: S.B.Ü. Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 1 Ocak 2015 – 31 Aralık 2020 tarihleri arasında merkezi sinir sistemi enfeksiyonu tanısı almış ve Çocuk Nöroloji bölümüne konsülte edilerek takibe alınmış hastaların akut semptomatik nöbetlerinin klinik ve elektrofizyolojik özellikleri retrospektif olarak kesitsel ve tanımlayıcı bir şekilde incelenmiştir. Analiz edilen klinik değişkenler, yaş, cinsiyet, başvuru günü ölçülen en yüksek vücut sıcaklığı değeri, semptom dağılımı, semptom süresi, ateş başlangıcı ve nöbet arasındaki süre, lökosit sayımı, CRP değerleri, status epileptikus varlığı, başvuru Glaskow Koma Skoru (GKS), yatış süresi, yoğun bakım ünitesine (YBÜ) yatış gerekliliği, yoğun bakım yatış nedeni, yoğun bakımda destek tedavisi ihtiyacı, elektroensefalografi (EEG) anormalliği ve anti-nöbet tedavi gerekliliğidir. Hastaların 3-6 ay ara ile yapılan nöroloji poliklinik takiplerinde tespit edilmiş nörolojik ve bilişsel sekel gelişimi değerlendirilmiştir. Ayrıca EEG anormalliği olan hastaların takip EEG anormallikleri, anormalliğin süresi, anti-nöbet tedavi süresi, uzak semptomatik nöbet (USN) varlığı, epilepsi tanısı alma durumu incelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya 34 kız (%68,0) 16 erkek (%32,0) olmak üzere toplam 50 hasta dahil edilmiştir. Hastaların yaşları 1 ay ile 204 ay (17 yıl) arasında olup ortanca yaş 36 ay olarak bulunmuştur. Hastaların yaş dağılımının;
Özet (Çeviri)
Objective: Central nervous system infections play a significant role in the etiology of acute symptomatic seizures (ASS) in the childhood age group. Knowing which patients are at risk for remote symptomatic epilepsy in the neurological follow-up of these patients is crucial for clinicians to plan follow-up, treatment, and prognosis. The aim of this study is to evaluate the clinical, laboratory, and electrophysiological characteristics of acute symptomatic seizures due to central nervous system infections and examine the treatment and long-term neurological follow-up outcomes of patients. Material and Methods: The clinical and electrophysiological features of acute symptomatic seizures in patients diagnosed with central nervous system infection and followed up in the Pediatric Neurology Department between January 1, 2015, and December 31, 2020, at S.B.Ü. Dr. Sami Ulus Maternity, Child Health and Diseases Training and Research Hospital were retrospectively analyzed in a cross-sectional and descriptive manner. The analyzed clinical variables included age, gender, the highest body temperature measured on the day of admission, symptom distribution, symptom duration, fever onset, and duration between fever onset and seizure, leukocyte count, CRP values, presence of status epilepticus, Glasgow Coma Scale (GCS) at admission, duration of hospitalization, need for intensive care unit (ICU) admission, reason for ICU admission, need for supportive treatment in the ICU, EEG abnormality, and the need for anti-seizure treatment. The neurological and cognitive sequelae detected during neurology outpatient follow-ups conducted every 3-6 months were evaluated. Additionally, follow-up EEG abnormalities, duration of abnormality, duration of anti-seizure treatment, presence of remote symptomatic seizures (RSS), and the development of epilepsy were investigated for patients with EEG abnormalities. Results: A total of 50 patients were included in the study, consisting of 34 girls (68.0%) and 16 boys (32.0%). The age of the patients ranged from 1 month to 204 months (17 years) with a mean age of 57.6 ± 58.0 months and a median age of 36 months. The distribution of patients' ages was as follows: