Kariyer platosunun iş tatmini ve işten ayrılma niyetine etkisi üzerine bir araştırma: Otel işletmeleri örneği
A study on the effect of career plateau on job satisfaction and turnover intention: A case of hotel enterprises
  1. Tez No: 494001
  2. Yazar: SERKAN AK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN SOYBALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Son yıllarda artan rekabet koşulları karşısında işletmelerin faaliyetlerini sürdürebilmesinde işgörenler, kilit bir role sahiptir. Emek yoğun turizm sektöründe yer alan otel işletmelerinde bu rolü daha üst seviyelerde üstlenen işgörenlerin, iş tatmini ve işten ayrılma niyetleri de bu bağlamda önem arz etmektedir. Sergilenen bu tutumlar ise temelde işgörenlerin kariyerleriyle ilgili aldıkları kararlarıyla ve kariyer sorunlarıyla yakından ilişkilidir. Dolayısıyla konuyla ilgili gerçekleştirilen/gerçekleştirilecek çalışmalar ilgili taraflara büyük faydalar sağlayacaktır. Bu araştırmanın amacı, otel işletmelerinde çalışan işgörenlerin kariyer platosu algılarının, işgörenlerin iş tatminine ve işten ayrılma niyetine etkisinin belirlenmesidir. Bu kapsamda İstanbul'daki beş yıldızlı otel işletmelerinde bir uygulama gerçekleştirilerek; işgörenlerdeki kariyer platosu, iş tatmini ve işten ayrılma niyetlerine ilişkin sonuçlar ortaya konulmaktadır. Katılımcıların ankete ilişkin verdikleri cevaplar; faktör analizi, güvenirlik analizi, yüzde, frekans ve aritmetik ortalama değerleri, t testi, varyans analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi yöntemleri ile çözümlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre genelde işgörenlerin, kariyer platosu algılamaları ve iş tatmin düzeylerinin kararsız düzeyde; işten ayrılma niyetlerinin ise düşük düzeyde olduğu belirlenmiştir. Ayrıca işgörenlerin kariyer platosu, iş tatmini ve işten ayrılma niyeti algılamalarında, bazı bireysel özelliklere göre anlamlı farklılıklar gözlenmiştir. Araştırmaya ilişkin geliştirilen hipotezlerin testine yönelik gerçekleştirilen analizler sonucunda ise kariyer platosunun iş tatmini ve işten ayrılma niyetine etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Because of the increasing competition in recent years, employees have an important role in enabling enterprises to carry on their activities. In hotel enterprises in the labor-intensive tourism sector, employees undertake this role at higher levels, in this context, their job satisfaction and turnover intention are also indicate importantance. These attitudes exhibited are closely related to decisions made by employees about their careers and their career problems. In this regard, the studies have been carried out or will be carried out in the future on this relevant issue may provide great benefits to the parties concerned. In this scope, the aim of this study is to find out the effect of the career plateau perceptions on job satisfaction and turnover intention of the employees in hotel enterprises. Within this scope, the results of the employees' career plateau perception, job satisfaction and turnover intention are presented by carrying out a survey in five star hotel enterprises in Istanbul. The participants' answers were analyzed by employing factor analysis, reliability analysis, percentage, frequency and mean values, t-test, analysis of variance, correlation analysis and regression analysis methods. According to the findings, it was determined that employees' perception on career plateaus and job satisfaction are ambivalent, the employees' turnover intention on the other hand is low. Significant differences were found in terms of the perceptions of career plateau, job satisfaction and turnover intention of the employees according to individual features. The results of the analyses of the hypotheses of the study suggest that career plateau have a significant effect on job satisfaction and turnover intention of the hotel employees.