Otel işletmelerinde iş – çalışan sağlığı ve güvenliği kapsamındaki uygulamaların işgörenlerin örgüte güvenlerine ve işten ayrılma niyetlerine etkisi üzerine bir araştırma: Beş yıldızlı otel işletmeleri örneği
The effect of applications in the scope of job - employee health and safety in hotels on the trust of employees in their organizations and their intentions to leave job: A study on five star hotels
  1. Tez No: 494000
  2. Yazar: MERVE GÜLEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELBEYİ PELİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışmanın amacı, otel işletmelerinde iş-çalışan sağlığı ve güvenliği kapsamındaki uygulamaların işgörenlerin örgüte olan güvenlerine ve işten ayrılma niyetlerine etkisinin belirlenmesidir. Araştırmada ilk olarak araştırmanın değişkenlerini oluşturan kavramlar hakkında yerli ve yabancı literatür taraması yapılarak kuramsal alt yapı ortaya konulmuştur. Daha sonra, konuyla ilgili olarak anket tekniği kullanılarak otel işletmeleri işgörenlerinin görüşleri alınmıştır. Araştırmanın evrenini, Afyonkarahisar İlinde faaliyet gösteren (7 adet) beş yıldızlı otel işletmeleri işgörenleri oluşturmakta olup, toplam 515 adet işgören anketi değerlendirmeye alınmıştır. Katılımcıların ankete ilişkin verdikleri cevaplar; faktör analizi, güvenirlik analizi, yüzde, frekans ve aritmetik ortalama değerleri, t testi, ANOVA (varyans analizi), korelasyon analizi ve regresyon analizi yöntemleri ile çözümlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre genelde işgörenlerin iş-çalışan sağlığı ve güvenliği uygulamalarına ilişkin ve örgüte güven algılarının yüksek seviyede olduğu, işten ayrılma niyetlerinin düşük olduğu belirlenmiş olup, ayrıca gerçekleştirilen analizler sonucunda iş-çalışan sağlığı ve güvenliği uygulamaların işgörenlerin örgüte güvenleri üzerinde etkisi olmasına karşın, işten ayrılma niyetine etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of applications carried out in the scope of job - employee health and safety in hotels on the trust of employees in their organizations and their intention to leave job. In the research, firstly, a search of national and foreign literature about the concepts constituting the variables of the research was performed and the theoretical framework was put forward. Later on, the opinions of hotel businessmen were obtained by using questionnaire technique. The population of the study is constituted of employees working in seven (7) five star hotels in Afyonkarahisar province. And a total of 515 employees surveys were taken into consideration. Participants' responses regarding the survey have been resolved by methods such as factor analysis, reliability analysis, percentage, frequency and arithmetic mean values, t test, ANOVA (variance analysis), correlation analysis and regression analysis. According to the findings, it was determined that the perception of the employees regarding the job - employee health and safety applications and their trust in the organization were high in general and their intention leave work was low. Furthermore, it was concluded as a result of the analyzes carried out that while job-employee health and safety practices have an impact on the employee's organizational trust, it has no influence on the intention of the employee to leave work.