Veremle mücadelede dispanserler, sanatoryumlar ve göğüs hast hastaneleri
Tuberculosu control dispensory sanitorium and chest diseases hospitals
  1. Tez No: 494020
  2. Yazar: AFİFE COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİN ZABUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Verem,“veba, cüzam, frengi”gibi insanlık tarihiyle özdeş salgın ve bulaşıcı bir hastalık olarak bilinmektedir. Verem 19. yüzyılda Avrupa'da büyük yıkımlar yaparken, Osmanlı İmparatorluğu'nda da saraya kadar girmiştir. Öncelikli olarak bu çalışmada verem hastalığından ayrıntılı bir şekilde bahsedilmiş ve hastalığın milattan önceki dönemlerde de bilindiği belirtilmiştir. Hastalığın ilaçla tedavisinin henüz mümkün olmadığı bir dönemde yataklı tedavi merkezi olarak açılan sanatoryumlar üzerinde yoğunlaşılmıştır. Bu bağlamda dünyada ve ülkemizde sanatoryumların kuruluş amaçlarından başlanarak, hastaların sanatoryuma kabul edilme şartları, yatma süreleri, sanatoryumların tedavi yöntemleri ve günlük programları ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. Ayrıca Robert Koch'un verem basilini bulması, A. Calmette'nin verem aşısını keşfetme süreci incelenmiş olup aşının 1921 yılında ilk kez veremli bir annenin bebeğine yapıldığı ve günümüzde ise tüm dünya hala uygulandığı açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Tuberculosis is known as a contagious and epidemic disease like plague, leprasy, syphilis uil along the human history. İn 19th Centruy, while tuberculosis coused big devastations in Europe. ıt also got a head even in to the ottomon palace. Firstly in this research tuberculasis has been told extendedly and also. It is stated to be known as a disease even before christ. In a perrod when ıt was yet impossible to madecate the disease. It was centred upon sanitoriums which were opened as inpatient treatment centre. In this context, beginning from the founding purpose of sanitoriums in our country and in the World. It teils in detail about the acceptance conditions of patients, hospitalization duratıon, treatment modalities and daily programmes in sanitoriums. Also, ıt studies how Robert Koch discovered tuberculosis barcillus, the piccess how A. Culmette discovered tuberculosis vaccine and describes that it was first vaccinated on a baby whose mother was already tubercular.