Kriz sürecinde finansal otoritelerin rol ve fonksiyonu: Türkiye için yeni bir mimari öneri
The role and function of financial authorities during the crises: A new architectural proposal for Turkey
- Tez No: 518506
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM EKREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Finansal krizler ve krizlerin sebebiyet verdiği ekonomik kayıplar son yıllarda finans literatüründe tartışma konularında ilk sırada yer almıştır. ABD orijinli 2008 küresel finans krizi ve sonrasında yaşanan yeniden yapılanma ve sistemin çalışmasındaki noksanlıkları giderme yönündeki çabalar, ulusal ve uluslararası gündemde önemli yer tutmaktadır. Finansal düzenleyici ve denetleyici kurumların kriz öncesi ve kriz sonrası aldıkları, alabildikleri, almadıkları veya alamadıkları mikro ve makro ihtiyati tedbirler kadar uygun bir mimariye sahip olup olmadıkları da önem kazanmıştır. Konsolide bir bakış açısına sahip olabilecek, hızlı karar alabilecek, düzenleyici ve denetleyici sayısını azaltarak daha sağlıklı bir eşgüdümü sağlayacak, etkinlik, verimlilik ve alternatif maliyetleri göz önüne alacak bürokratik savunma reflekslerinden olabildiğince koparılmış yeni yapılar üzerine yoğunlaşılmaktadır. Her ülkenin tarihsel ve kültürel deneyimleri, finansal yapısı ve hedefleri farklı yapıların öne çıkmasına neden olmaktadır. Diğer yandan, bir uçta tek düzenleyici diğer uçta ise birden çok düzenleyici ve denetleyici otoritenin yer aldığı geniş bir yelpaze içinde herhangi bir mimari modelin kesin başarılı bir sonuç üretmesi beklenmemelidir. Uygulamadaki başarı, iyi bir mimari ile desteklenmiş alt yapı kadar, özerk karar alabilen nitelikli çalışanlara bağlıdır. Türkiye'de, TCMB dışındaki diğer finansal düzenleyici ve denetleyici kurumlar olan BDDK, SPK, TMSF ve Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü'nü bir araya getirerek yeni bir yapının oluşturulması uzun süredir tartışılmaktadır. Finansal Sektör Kurulu olarak adlandırdığımız yeni yapının daha sağlıklı, hızlı ve etkin karar alabileceği düşünülmektedir. Önerilen söz konusu organizasyon, uluslararası literatürde entegre yaklaşım olarak tanımlanan modele daha uyumlu bir yapılanmadır. Yeni yapıda, kesinlikle bir düzenleme alanının diğerine baskın olmaması ve finansal kurumların eşit mesafede görülerek, her birinin rol ve fonksiyonunun etkin bir şekilde yerine getirilmesine imkan verilmesi özel önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Financial crisis and the economic losses caused by crises have been in the first place in agenda in finance literature during recent years. The efforts to address the deficiencies of the US based 2008 global financial crisis, the restructuring process and the effective functioning of the system take important place in the national and international agenda. The measures taken, not taken or unable to taken by financial regulatory and supervisory institutions before and after the crises are important to analyses. Besides the architecture of financial regulators is also very important. Consolidated regulation and supervision, effective decision making procedures, less regulators and healthier coordination and get rid of the bureaucratic defense reflexes as much as possible are main concentration areas. Although the success of any architectural model cannot be guaranteed in a wide variety of regulatory and supervisory spectrum, success in practice depends on qualified employees who can make an autonomous decision as well as a supported with a good architecture. In Turkey, outside The Central Bank of the Republic of Turkey (CBRT), the Banking Regulation and Supervision Agency, The Capital Markets Board of Turkey, The Savings Deposit Insurance Fund and Turkish Treasury Directorate General of Insurance together will bring the Financial Sector Council. It is expected to ensure healthy, rapid and effective decision-making. This structuring is in line with the so-called integrated approach in the literature and coordination between the new structure and the CBRT and other institutions should be maintained through existing commissions. In the new structure, it is absolutely necessary to ensure that an area of regulation does not dominate the other and that all financial services and institutions should be seen and developed at equal distances.