Çalışma ilişkileri bakımından dördüncü sanayi devrimi ve Sivas ilinde farkındalık üzerine alan araştırması
4th industrial revolution regarding work relationships and field research on awareness on Sivas
- Tez No: 494091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ÖZEKİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
IV. Sanayi Devrimi; nesnelerin interneti, internet hizmetleri ve siber-fiziksel sistemlerden oluşan bir bütünüdür. Bu teknolojiyle birlikte kimi iş kolları ortadan kalkacak, kimi iş kolları ise faaliyet alanını genişletecektir. Teknolojik gelişmelerin işsizliğe neden olacağı düşünülmekle birlikte katma değeri yüksek ürünler ve hizmetler sunmaları, ülkelerin refah düzeylerinin artmasını ve toplumsal yaşam standartlarının yükselmesini sağlayacağı düşünülmektedir. Bu çalışmada IV. Sanayi Devrimi ve sunacağı fırsatlar, Türkiye sanayisi üzerindeki etkisi ve Türkiye sanayisinin bu dönüşümü gerçekleştirmeye yönelik ihtiyaçları araştırılmıştır. Ayrıca IV. Sanayi Devrimi farkındalığının Sivas ilinde ne düzeyde olduğu alan araştırması yapılarak tespit edilmeye çalışılmıştır.“IV. Sanayi Devrimi çalışma ilişkilerini nasıl etkiler”sorusu üzerinden Türkiye'nin istihdam yapısına muhtemel etkileri açıklanmaya çalışılmıştır. Bu çalışmanın birinci bölümünde; günümüze kadar gerçekleşen Sanayi Devrimleri, ikinci bölümünde; çalışma ilişkileri bakımından IV. Sanayi Devrimi, üçüncü bölümünde; Türkiye'nin Çalışma ilişkileri bakımından IV. Sanayi Devrimi çerçevesindeki konumu ve istihdam yapısına muhtemel etkileri konuları literatür bağlamında açıklanmış, dördüncü bölümünde ise Sivas'ta orta ve büyük ölçekli ihracat yapan sanayi şirketlerinin IV. Sanayi Devrimi hakkında farkındalığının değerlendirilmesi amacıyla alan araştırması yapılarak sonuçları sunulmuştur. Türkiye, Sanayi Devrimlerini geç yakalamış bir ülkedir. Türkiye'nin IV. Sanayi Devrimi'ni de yakalayamaması ve geç kalması durumunda, rekabet gücünü kaybederek gelişmiş ülkelerin tamamen gerisinde kalacağı söylenebilir. Türkiye rekabetçilikte konumunu yükseltebilirse daha fazla büyüme gerçekleştirebilecek ve toplumsal refahını artırabilecektir. Alan araştırması sonucunda Sivas ilinde farkındalığının %50'ler üzerinde olduğu buna karşın; birçok işletmenin nasıl harekete geçecekleri konusunda bilgiye sahip olmadıklarından harekete geçemedikleri tespit edilmiştir. İşletmelerin eğitim konusunda eksiklikleri olduğu ve üniversitelerden destek bekledikleri düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Fourth Industrial Revolution is a collection of objects, internet, internet services and cyber-physical systems. With this technology, some of the business lines will be scrapped, and some business lines will expand their field of activity. While technological developments are thought to cause unemployment, they are also expected to provide products and services with added value, to increase the welfare levels of the countries and to raise the standards of social life. In this study, the main points that were tried to scrutinize are The Fourth Industrial Revolution and the opportunities it will present, its impact on the Turkish industry and the needs of the Turkish industry for realizing this transformation. Furthermore, an attempt was made to determine the level of The Fourth Industrial Revolution awareness in the province of Sivas by conducting field research. The possible effects of the question“How does The Fourth Industrial Revolution influence working relations?”on Turkey's employment structure was also tried to explain. In the first part of this study, the Industrial Revolutions so far; in the second part, The Fourth Industrial Revolution in terms of working relationships; in the third part, the topics of Turkey's position within the frame of the Fourth Industrial Revolution in terms of Labor Relations and its possible effects on employment structure were explained in the context of the literature; in the fourth part, field research was conducted and the results were presented in order to evaluate the awareness of industrial companies in Sivas that are exporting on medium and large scale towards the Fourth Industrial Revolution. Turkey is a country that has caught the Industrial Revolution late. If Turkey cannot catch up with The Fourth Industrial Revolution, it can be said that it will lose its competitive power and lag behind developed countries. If Turkey can increase its position in competitiveness, it will be able to achieve further growth and increase social well-being. As a result of the field search, it was found out that the awareness in Sivas is over 50%, whereas many businesses have not been able to act because they do not know how to act. It is believed that businesses lack in education and they expect support from universities.