Perakende satış sektöründe çalışan kadınların çalışmaya ilişkin algı ve tutumları: Sivas merkez ilçe örneği
The perception and attitudes of women working in retail industry to Work
- Tez No: 494090
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ALACAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada perakende satış sektöründe çalışan kadınların çalışmaya ilişkin algı ve tutumları incelenmiş ve bir alan araştırmasına yer verilmiştir. Uygulamada çalışanların yaptıkları işten duydukları memnuniyet ile eğitim durumları, yapılan işin becerilerine uygunluğu, medeni durumları ve aldıkları ücret arasında ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Toplumun çalışan kadına karşı tutumuna ve kadınların iş hayatında karşılaştıkları zorluklara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The perception and attitudes of women working in retail industry to work In this study, the perception and attitudes of women working in retail industry to work are inspected and a field study is made. At the application stage it is investigated if there is any relation between the satisfaction derived from jobs being assigned, education levels, the compatibility between personal skills and jobs, marital statuses and wages. The attiude of the society to working women and the challenges that working women faces in business life are also included.