İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi Nadir Eserler Bölümü TY-615 numarada kayıtlı bulunan 'Mecmua-i Gazeliyyat' inceleme/ Transkripsiyonlu Metin istanbul Universty Library, rare books section, in the TY-615 number Mecmua-i Gazeliyyat review/ transkriptional texts
- Tez No: 494130
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÖLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 626
Özet
Eski Türk edebiyatının en değerli kaynaklarından birisi şüphesiz mecmualardır. Mecmualar, derlendikleri dönemin şiir anlayışını, estetik beğenisini ve daha birçok özelliği hakkında bilgi sunar. Şiir mecmuaları sayesinde edebiyat tarihlerindeki birtakım bilgileri değiştirmek, netleştirmek ve düzeltmek mümkün olabilir. Şiir mecmuaları, bir şairin divanında yer almayan şiirleri ya da başka kaynaklarda adı geçmeyen şairlerin şiirlerini içerdiğinden önemlidir. Bizim elimizde bulunan gazel mecmuasında birçok şairin daha önce hiçbir yerde yayımlanmamış şiirlerine rastladık. 16. yüzyıl şairlerine ve her şair için özel olarak ayrılan bölümlerde Hayreti, Amri, Hayali, İshak Çelebi, Kerimi, Zati, Azmizade Haleti, Şeyhülislam Yahya ve Necati'nin şiirlerini inceledik. Mecmuamızda ilk göze çarpan hususiyetlerin başında derleyenin mecmuayı başından sonuna kadar tutarlı ve sistematik bir tavırla ele alması olmuştur. Mecmuamızda genel olarak 16.yy şairlerine yer verilmiştir. Derleyenin şiirleri seçerken seçici ve dikkatli davrandığı aşikârdır. Bu yüzden biz de çalışmamızı hazırlarken düzen konusunu çalışmamızın odak noktası haline getirdik. Çalışmamızda ilk olarak 16. yüzyıl şiir zevkini, genel hatlarıyla mecmÿʿa ve özel olarak TY-615 numaradaki mecmÿʿa, daha sonra edebiyat tarihinde mecmuaların yeri ve öneminden, son olarak da transkripsiyonlu olarak metin çevrilmiştir. Elde ettiğimiz bulguları da sonuç bölümünde belirtip kaynakça ve sonuç bölümüyle bitirdik.
Özet (Çeviri)
It's certain that journals are one of the most important resources of earlier Turkish Literature.Journals have sense of aesthetics and poetry with specific information of their written time term. Its possible to clarify and emendation some information of Literature knowledge with the help of journals. The Poetry journals have the specific place in literature as they have unique information about unknown poems and poets. We have found a lot of poetries of many different poets that haven't been seen in any ode journal. We have investigated the 16th Century poets in specific to Hayreti, Amri, Hayali, Ishak Çelebi, Kerimi, Azmizade Haleti, Şeyhülislam Yahya and Necati. The most important thing and striking feature that we have been found with this journal is stability and systematic documentation. Generally, 16th Century poets has been analyzed within this journal. It's obvious that the compiler was very selective and carefull whereas determines the poetries.Therefore, one of the main focus of us was the order of study. Respectively, we have investigated the taste of 16th Century poets, journal within general terms and in specific evaluation of TY-615 Journal, the importance of journals in literature history and lastly transcription translatation has been completed. We have consolidated all information in the last part of our study and completed the study with references.