The possibility of justice and peace: The representation of 1915 and Armenians in Kurdish literature
Adaletin ve barışın imkanları: Kürt edebiyatında 1915 ve Ermeni temsili
- Tez No: 494161
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET FATİH USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Kürt edebiyatında 1915'le yüzleşmeye dayanarak etik adaletin ve barışın sınırlarını araştırmaktır. Tezin en önemli noktasını metinlerin 2000 yılı sonrasında yazılması oluşturuyor Dolayısıyla metinlerin hangi bakış açısıyla yazıldığı veya neyi amaçlamış olabileceği çalışmanın esas hattını oluşturuyor. Tez boyunca Türkiye merkezli Kürt yazarların ürettikleri edebiyatın gelişim veya temel problemlerini, daha sonra romanlardaki Kürt yazarların Felaket'i ele alma biçimini incelemeye çalışacağım. Bu iki bölüm 1915'teki yaşanan olayları (Felaket'i) ve Ermenileri anlatan Kürtçe metinleri daha iyi anlamamızda bize yardımcı olacaktır. Yasın yasaklanması ile travmanın açığa çıkması arasındaki ilişki adaletin ve yüzleşmenin bu metinlerdeki ihtimalini belirleyecektir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the borders of ethical justice and peace based on the confrontation with 1915 in Kurdish literature. The most significant point of this thesis is shaped by the fact that these texts were written after 2000. Consequently, in which point of view these texts were written or what could be intended construct the baseline of the study. Throughout the thesis, I will investigate the development or main problems of literature produced by Turkey centered Kurdish writers and later these writers' approach to the Catastrophe. These two chapters will help us to better understand the contents of Kurdish texts narrating 1915 incidents (the Catastrophe) and Armenians. The relation between prohibition of mourning and the appearance of trauma will determine the possibility of justice and confrontation in these texts.