Türk Yabancılar Hukukunda yabancıların çalışma izni
Work permit of foreigners within the scope of Turkish Foreigners Law
- Tez No: 494162
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Tez konusu“Türk Yabancılar Hukukunda Yabancıların Çalışma İzni”olup yüksek lisans tezi kapsamında öncelikli olarak yabancıların çalışma hakkı kavramı ele alınmıştır. Akabinde yabancıların yasaklı olduğu meslekler detaylı olarak anlatılmış ve neden yasaklı olduklarına dair kanun ve madde atıflarına yer verilmiştir. Bir sonraki başlıkta ise uluslararası hukuk kaynakları açısından çalışma izni incelenmiş, iki taraflı ve çok taraflı sözleşmeler örneklerle birlikte açıklanmıştır. Daha sonrasında üçüncü bölümde çalışma izinlerine ilişkin kanunlar Türk hukuku açısından incelenmiştir. Bu incelemenin ilk kısmında genel olarak bir özet verilmiş, ikinci kısmında 4817 sayılı Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında Kanun (Mülga) detaylı olarak ele alınmıştır. İşbu kanun kapsamında yabancıların ve işverenlerin pratikte yaşadığı problemlere hassasiyetle değinilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümün üçüncü kısmında ise Ağustos 2016'da yürürlüğe giren 6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanunu değerlendirilmiştir. Burada kanunun yeniliği ve uygulama yönetmeliğinin çıkışı arasındaki zaman aralığına dikkat çekilmeye çalışılmıştır. Son olarak dördüncü bölümde ise yeni kanun ile ilk defa gündeme gelen bazı kavramlar üzerinde hassasiyetle durulmuştur.“Yetkili Aracı Kurum”,“Turkuaz Kart”,“Sınırötesi Hizmet Sunucusu”ve“Ön İzin Şartı”bunlardan bazılarıdır. Yüksek Lisans tezinde olabildiğince pratik örneklerden hareket edilmeye çalışılmış, okuyuculara teorik bilgiler ile birlikte süreçte yaşanan problemler göz önünde tutularak günlük hayatın gerçekliğine dokunacak hukuki bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Gayret bizden takdir Allah (c.c.)'tandır.
Özet (Çeviri)
The topic of postgraduate thesis is“Work Permit of Foreigners Within the Scope of Turkish Foreigners Law”and as a beginning foreigners right to work was evaluated. Afterwards, forbidden occupations for foreigners were commented in detail and tried to explain why these occupations are forbidden with refer to related codes and articles. In the next title the work permit within the scope of the source of international law was evaluated, bilateral and multilateral agreements were explained with instances. In the third section, local codes in regard to work permit were studied in accordance with Turkish Law. In the first part of third section of this study, all codes summarized generally and in the second part, Code on the Work Permit for Foreigners numbered 4817 (Abrogated) was studied in detail. Within the context of hereby Code, foreigners and employee's problems issued in practice were tried to touch on sensitively. Finally in the fourth section, International Labour Force Code numbered 6735 dated August 2016 was studied. Time period between the new code and the date of enforcement regulations were tried to draw attention. In addition to this, new concepts that come along with new code were studied carefully. A few of them are“Authorized Broker Institution”,“Turquois Card”,“Cross-Border Service Provider”and“Prior Consent Clause”. In the postgraduate thesis, pratic examples were tried to mention as far as possible and to the readers were tried to give legal informations that will touch to the reality of daily life that consider the problems that issued in the process with theoric informations. Effort from us appreciation from Allah (swt).