Ortaokul 5. ve 6. sınıf Türkçe ders kitaplarında yer alan yabancı kökenli sözcüklerin incelenmesi
A research of loanwords in 5th and 6th grade secondary school Turkish textbooks
- Tez No: 494188
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA CANAN KARABABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı, anadili öğretiminde temel kaynak olarak kullanılan Türkçe ders kitaplarındaki yabancı kökenli sözcükleri incelemektir. Tarama modeline dayalı betimsel bir araştırma olan bu çalışmada, ortaokul 5. ve 6. sınıf Türkçe ders ve öğrenci çalışma kitaplarında geçen yabancı kökenli sözcüklerin varlığı, niceliği ve niteliği belirlenmiştir. Çalışmada, kitaplarda yer alan yabancı kökenli sözcükler, Türkçe karşılığı olanlarla sınırlandırılmıştır. Belirlenen kitaplar incelenmiş ve sonuç olarak Türkçe karşılığı olan yabancı kökenli sözcüklerin 5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı'nda %9,8; 6. Sınıf Türkçe Öğrenci Çalışma Kitabı'nda ise %5,3 oranında olduğu saptanmıştır. Ayrıca, incelenen kitaplarda yer alan sözcük öğretimi etkinlikleri ile çocukların sözcük dağarcığına kazandırılması amaçlanan sözcüklerin, 5. sınıf düzeyinde %17; 6. sınıf düzeyinde ise %23 oranında yabancı kökenli olduğu görülmüştür. İncelenen kitaplardaki yabancı kökenli sözcüklerin en çok Arapça ve Fransızca kökenli olduğu belirlenmiştir. Bu bulgulara dayanarak, Türkçe ders kitapları hazırlanırken sözcük seçiminde daha duyarlı olunabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to investigate the loanwords in Turkish teaching textbooks used as a main source in mother tongue teaching. In this study which is a descriptive research based on the scanning model, the existence, quality and quantity of loanwords in the 5th and 6th grade Turkish textbooks and workbooks are examined. In this study, loanwords in the books used as materials is limited the words which have meaning in Turkish. The books determined as materials were investigated and the study concluded that, the ratio of loanwords, having meanings in Turkish, is 9.8% in the 5th grade Turkish textbooks; and the ratio of loanwords, having meanings in Turkish, is also 5.3 % in the 6th grade Turkish workbooks. In addition, with the vocabulary teaching techniques, the words aimed to gain the students' vocabulary, it was seen that the ratio of the loanwords was found to be 17% at 5th grade; and the ratio of the loanwords was 23% at 6th grade. It was found that loanwords in the books examined were mostly of Arabic and French origin. Based on these findings, it has been indicated for further studies that in choosing vocabularies for Turkish workbooks must be been more sensitive.