Ortaöğretim okullarının öğrenen örgüt, örgütsel güven ve iş doyumu düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between the concepts of learning organization, organizational trust and job satisfaction of high schools
  1. Tez No: 494192
  2. Yazar: ERKUT BİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BALCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Teftişi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu araştırmada, ortaöğretim okullarının öğrenen örgüt, örgütsel güven ve iş doyum düzeyleri arasındaki ilişkilerin ortaya çıkartılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda, bu okullardaki öğretmenlere ölçekler uygulanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden“ilişkisel tarama”ve“nedensel karşılaştırma”modelleri kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2016-2017 eğitim-öğretim yılında Ankara İli merkez ilçelerinde görev yapan kamu ve özel lise öğretmenleri oluşturmuştur. Tabakalı örneklem yöntemiyle seçilen 408 öğretmen araştırmaya katılmıştır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”ve“Okullarda Öğrenen Örgüt Ölçeği”ile daha önce geliştirilmiş olan“Okullarda Örgütsel Güven Ölçeği”ve“Minnesota İş Doyum Ölçeği”ile toplanmıştır. Veriler; betimsel istatistikler (aritmetik ortalama, standart sapma) ve anlam çıkarıcı istatistikler (t-test, tek yönlü varyans analizi, Pearson korelasyon) ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucuna göre okulların öğrenen örgüt, örgütsel güven ve iş doyumu düzeyleri kısmen katılıyorum düzeyinde tespit edilmiştir. Okulların öğrenen örgüt düzeyi; cinsiyet, medeni durum, yaş değişkenlerine göre anlamlı fark yaratmazken; görev, eğitim düzeyi, kıdem, okulda çalışma süresi, okul büyüklüğü, okul türü değişkenlerine göre anlamlı fark yaratmıştır. Buna göre özel okullar, kamu okullarına oranla ve küçük okullar büyük okullara oranla görece daha fazla öğrenen örgüt olma özelliğine sahiptirler. Okulların örgütsel güven düzeyleri; cinsiyet, medeni durum, görev, eğitim düzeyi değişkenlerine göre anlamlı fark oluşturmazken; yaş, kıdem, çalışma süresi, okul büyüklüğü ve okul türüne göre fark anlamlı bulunmuştur. Buna göre okul küçüldükçe örgütsel güven artmakta, özel okulların örgütsel güven düzeyi kamu okullarına oranda daha yüksek çıkmaktadır. Öğretmenlerin iş doyum düzeyleri; v cinsiyet, medeni durum, görev, eğitim düzeyine göre anlamlı fark yaratmazken; yaş, kıdem, okulda çalışma süresi, okul büyüklüğü ve okul türü değişkenlerine göre fark anlamlıdır. Buna göre, okullardaki öğretmen sayısı azaldıkça öğretmen iş doyumu artmakta, özel okullardaki öğretmenler kamu okullarındaki öğretmenlere oranla görece daha fazla iş doyumuna sahip olmaktadırlar. Ayrıca öğretmenlerin içsel doyum düzeyleri dışsal doyuma göre daha fazladır. Kavramlar arasındaki ilişkilere göre, örgütsel güven ile öğrenen örgüt arasında anlamlı, aynı yönlü ve yüksek bir ilişki saptanmıştır. Örgütsel güven ile iş doyumu arasındaki ilişki anlamlı, aynı yönlü ve yüksektir. Öğrenen örgüt ile iş doyumu arasındaki ilişki ise anlamlı, aynı yönlü ve orta düzeydedir. Ölçeklerin boyutları arasındaki ilişkilerde ise anlamlı, aynı yönlü, orta ve yüksek ilişkiler tespit edilmiştir. Araştırma bulguları, ilgili alan yazınla ilişkili olarak tartışılmış ve araştırma sonuçlarına ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to explore the relationships between the concepts of learning organization, organizational trust and job satisfaction of high schools. In this context, questionnaires have been applied to teachers. Quantitative research method was applied according to“relational screening”and“causal-comparative research”models. The population of the research consists of teachers working in government and private high schools in the area of central districts of Ankara Province during the 2016-2017 education season. The sampling has been selected according to the stratified sampling method. The research data was gathered by“Personal Data Form”,“Learning Organization in Schools Scale”,“Organizational Trust in Schools Scale”and“Minnesota Job Satisfaction Scale”. The data was analysed by descriptive statistics (arithmetic mean, Standard deviation) and inferential statistics (t-test, one-way variance analysis, Pearson correlation). Result of the research shows that learning organization level, organizational trust level of schools and job satisfaction level of teachers were calculated as moderate. Learning organization level of schools was found not significantly different by sex, marital status, and age while significantly different by job style, education level, seniority, years of service in same school, school size and school type variables. Level of organizational trust of schools was not significantly different by sex, marital status, job style, education level while age, seniority, years of service in same school, school size and school type were. Teachers' job satisfaction level was not significantly different by sex, marital status, job style and education level, while age, seniority, years of service in same school, school size and school type were. Private schools and small vii sized schools show more learning organization feature, organizational trust and teacher job satisfaction level than government schools and large sized schools. Morover, teachers' intrinsic job satisfaction level was calculated more than extrinsic job satisfaction. There were significant, high and positive correlation between organizational trust and learning organization. Organizational trust and job satisfaction has significant, high and positive correlation between. There was a positive, moderate and significant correlation between learning organization and job satisfaction. Results prove that moderate and high correlations has been calculated between the dimensions of three scales. Research results were discussed and suggestions were made.