Ders imecesi: İngilizce hazırlık programı öğretmenlerinin liderliğinde bir mesleki gelişim uygulaması
Lesson study: A professional development model led by prep school English teachers
- Tez No: 494191
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BIKMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
Bu çalışmada öğretmen liderliğinde ilerleyen ve yenilikçi bir mesleki gelişim modeli olan Ders İmecesinin bir vakıf üniversitesinin İngilizce Hazırlık Programında görev yapan öğretmenler tarafından nasıl uygulandığı ve bu modelin öğretmenlerin mesleki gelişimlerine yansımalarının neler olduğu açığa çıkarılmak istenmiştir. Bütüncül tekli durum çalışması olarak desenlenen bu nitel çalışma, dört İngilizce öğretmeni ile bir akademik yarıyıl boyunca gerçekleştirilmiş, çalışmanın verileri gözlem, bireysel ve odak grup görüşmeleri, yansıtıcı rapor ve belge incelemesi yoluyla toplanmıştır. Araştırmanın bulguları Ders İmecesi modelinin bir takım eklemeler, iyi bir ön hazırlık ve yeterli rehberlik ve danışmanlık desteği ile üniversite düzeyinde ve İngilizce öğretimi konu alanında da uygulanabilir olduğunu göstermiş ve öğretmen liderliğinde yürütülen mesleki gelişim faaliyetlerinin öğretmenlerin mesleki gelişimlerine olumlu yansımaları olduğunu ortaya çıkarmıştır. Öğretmenler Ders İmecesi sayesinde birlikte çalışarak daha etkili ve öğrenci odaklı bir şekilde ders planlayabildiklerini, gözleme karşı ön yargılarının azaldığını ve ders içerisinde öğrencileri nasıl gözlemleyeceklerini öğrendiklerini, farklı öğretim yöntemleri deneme fırsatı bulduklarını, bir dersle ilgili nasıl veri toplamaları ve o dersi nasıl analiz etmeleri gerektiğini öğrendiklerini belirtmişlerdir. Araştırmanın sonuçları Ders İmecesinin ders planlama, yönerge verme, öğrencileri anlama ve teknoloji kullanımı konularında öğretmenlerin pedagojik alan bilgilerine katkı sağladığını, öğretmenleri yansıtıcı düşünmeye ittiğini, araştırma becerilerini geliştirdiğini ve takım çalışması sayesinde mesleki gelişim motivasyonlarını artırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research study seeks to explore how Lesson Study, a teacher-led professional development model, is conducted by English teachers working at a foundation university and how being involved in Lesson Study is reflected on teachers' professional development. Designed as a holistic single case study, this qualitative research study has been carried out throughout an academic semester with the participation of four English teachers. Data has been collected through observations, individual and focus group interviews, reflective reports and document analysis. The main findings of the study show that Lesson Study may be implemented at tertiary level in English teaching provided that some additions to the model are made, preliminary preparation is done and enough guidance and counseling is available for the teachers. It is also found out that teacher-led professional development has positively affected teacher professional development. Teachers participating in Lesson Study stated that Lesson Study has enabled them to; jointly plan lessons in a more student-centered and effective way, eliminate their prejudices against classroom observations, gain insights about how they can observe students in a classroom setting, try out different teaching methods, informed them about how they can gather data about a lesson and how they can analyze that lesson using the data they collected. The results of the study indicate that Lesson Study is a promising and potentially effective professional development model that helps increase teachers' pedagogical content knowledge in terms of lesson planning, giving instructions, understanding students and using technology. It also encourages teachers to think reflectively, improves their research skills and increases their motivation for professional development with its focus on teacher collaboration.