Kurumsal işletmelerde X,Y kuşak farklılıkları ve örgütsel bağlılığa etkisi
X and Y generation differences and effects on organizational commitment in corporations
  1. Tez No: 494238
  2. Yazar: GİZEM DENİZ ERTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HALUK YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
X, Y kuşakları ve örgüt içinde kuşakların birlikte çalışma dinamikleri, son dönemlerde sıkça gündeme gelen bir konudur. Bir kurumsal işletmede birlikte çalışması gereken, ortak hedefler doğrultusunda çalışan birbirinden farklı kuşaklara mensup kişiler farklı beklentiler ile çalışmakta, iş yaşamındaki davranış ve iş yapış biçimleri birbirine göre farklılık göstermektedir. Tüm bu farklılıklar kapsamında işletmenin başarılı sonuçlar elde etmesi ve uzun soluklu bir şekilde rakipleriyle rekabet edebilmesi için kuşakların birlikte çalışabilmesi gerektiği son zamanda tartışılan önemli konulardandır. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kurumlar kuşaklar arası iletişim konularında çalışmalarını sürdürmektedir. Peki, gerçekten kuşakların beklentileri birbirinden farklı mıdır? Hangi kuşak hangi beklenti altında geleceğini planlamak istemektedir? Hangi kuşak hangi yolla örgütsel bağlılığı sağlamaktadır? Bu ve benzeri sorulara cevap almak için hazırlanan bu çalışmada toplamda 98 kişi ile nicel yöntem ile Likert ölçeği kullanılarak kuşakların örgütten ve birbirlerinden beklentileri araştırılmıştır ve çıkan veriler yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
X, Y generations and the working dynamics of generations in the organization become an improtant matter in recent times. Individuals of different generations who work together and need to work for common goals have different expectations. Also behavior and the way in which they do business differ from each other. In all these differences, it is important to discuss how the generations should be able to work together so that they can achieve successful results together as a corporation. All over the world as well as institutions in Turkey continues to work about intergenerational communication issues. Are the generations' expectations really different from eachother? Which generation wants to plan future with which expectations? How do the generations provide organizational commitment? In this study, which is prepared to get answers to these and similar questions, a total of 98 people were questioned using quantitative method and Likert scale. Expectations of each generation from each other and corporation were searched and interpreted.