Futbolda taraftar ve takım özdeşleşmesi (Trabzonspor örneği)
- Tez No: 260802
- Danışmanlar: PROF. DR. A. AZMİ YETİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Araştırmanın amacı, Trabzonspor taraftarlarının sportaraftarlığı ve takımlarıyla özdeşleşmelerinin incelenmesidir.Çalışmanın evrenini Trabzonspor taraftar grupları,örneklemini ise Trabzon'daki taraftar gruplarından random yöntemleseçilen 1127 taraftar oluşturmaktadır. Taraftar grup liderleriyle yüz yüzeyapılan görüşmelere göre taraftar gruplarının yaklaşık 5300 üyesi olduğutespit edilmiştir. Örneklem grubu taraftar gruplarının üye sayısının%22,09'unu oluşturmaktadır.Bu çalışmada, Trabzonspor taraftarlarının spor taraftarlığı vetakımlarıyla özdeşleşmelerini tespit etmeye yönelik bir anketuygulanmıştır. Anket, konu uzman görüş ve önerileri dikkate alınarakhazırlanmış, 100 kişilik bir ön gruba uygulanmıştır. Ön uygulamaanketlerinden elde edilen veriler yardımıyla anket maddelerinin güvenirlikanalizi yapılmış, spor taraftar ölçeğinde yer alan 20 maddenin güvenirlikkatsayısı ?:0,87 ve spor taraftarı özdeşleşme ölçeğinde yer alan 15maddenin güvenirlik katsayısı ?:0,89 olarak bulunmuş ve ankete son şekliverilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 16.0 paket programı kullanılmıştır.Değerlendirme sırasında araştırma verilerinin frekans veyüzdeleri alınmıştır. Kolmogorov smirniov testine göre spor taraftar ölçeğiP
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the partiality of thefans of Trabzonspor and their identifying with their team.The population of the research consisted of the fans ofTrabzonspor and the samples consisted of 1127 fans selected randomlyfrom the fans of Trabzonspor. According to the interview made with theleaders of the fans, there were 5300 fans of this team. The group selectedas samples consisted 21,26 % of the total number of fans.In this research, a questionnaire was conducted fordetermining of the fans of Trabzonspor, their partiality level and theiridentification level with their team. The questionnaire was prepared byconsidering the viewpoints and recommendations of the experts on theissue and it was applied on a pre-groups constituted of 100 persons.Depending on the data obtained from the pre-application questionnaire,the reliability analysis of the questionnaire was made. As a result, thereliability of 20 question in the category of fans was determined to be?:0,87 and the reliability of 15 questions taking part in the category of fans?identifying with their team was determined to be ?:0,89, and than thequestionnaire was put in its last form based on this information.During the assessment, the frequency and percentage ofthe research data were taken.