Türkiye'de COVID-19 salgını sürecinde sivil havacılık sektörü çalışanlarının iş-yaşam dengesinin çalışma motivasyonuna etkileri
The effects of work-life balance on work motivation of civil aviation sector employees during the COVID-19 outbreak in Türkiye
- Tez No: 861315
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM ZEYBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Turizm, İşletme, Civil Aviation, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Günümüzde insanlar uzun süreler çalışmakta, bunun sonucunda günlük yaşamlarına yeterince zaman ayıramamaktadırlar. Bu durum insanın çalıştığı tüm sektörlerde iş hayatında mutluluk, verimlilik ve iş tatmini üzerinde olumsuz etkilere neden olmaktadır. Havacılık sektöründe ise bu etkiler, geri dönülemez olumsuz sonuçlara sebebiyet verebileceğinden havacılık çalışanlarının iş-yaşam dengelerini sağlıklı bir şekilde kurmaları ve çalışma motivasyonlarının yüksek olması önem arz etmektedir. Hayati öneme sahip bu konuların Türk havacılık literatüründe yeterince çalışılmaması bu çalışmanın ortaya çıkmasında temel neden olmuştur. Literatürde iş-yaşam dengesi konusunun oldukça popüler olduğu görülmektedir. Makalelerde ve tezlerde iş-yaşam dengesi kavramı genellikle çalışan verimliliği, işe bağımlılık düzeyi, örgütsel bağlılık, tükenmişlik ve cinsiyet eşitsizliği konularında irdelenmiştir. Bu çalışmalar arasında havacılık sektörü ile turizm sektörünün birlikteliği bağlamında olanların sayısı oldukça azdır ve bu tezin problemini oluşturan COVID-19 salgını sürecinde iş-yaşam dengesinin çalışma motivasyonuna etkisi ile ilgili bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Bu nedenle çalışmanın sivil havacılık ve turizm literatürüne katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmış olup veriler anket tekniği ile toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini Türkiye'de faaliyet gösteren hava yolu işletmelerinde çalışan 458 kokpit ve kabin personeli oluşturmaktadır. Katılımcıların ölçümlerden elde ettikleri puanların demografik özelliklere göre farkının incelenmesinde 2'li gruplar için bağımsız örneklem t-testi, 2'den fazla gruplar için tek yönlü Anova testi yapılmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların“iş-yaşam dengesi”ile“çalışma motivasyonu”arasında pozitif yönlü ve yüksek bir ilişki bulunmuştur. t-testi ve ANOVA sonuçları, havacılık çalışanlarının iş-yaşam dengesi ve çalışma motivasyonlarının farklı demografik özelliklere sahip olmalarına göre farklılaştığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Today, many individuals work for extended periods, leaving little time for their personal lives. This can have adverse effects on happiness, productivity, and job satisfaction across all sectors. In the aviation industry, these effects can lead to irreversible negative consequences. Therefore, it is crucial for aviation employees to maintain a healthy work-life balance and high levels of work motivation. The lack of attention given to these important topics in Turkish aviation literature is the primary motivation for this study. The topic of work-life balance is a popular subject in literature. Articles and theses typically explore work-life balance in relation to employee productivity, work addiction, organizational commitment, burnout, and gender inequality. The number of studies examining the unity of the aviation and tourism sectors is limited. Additionally, no research has been found on the impact of work-life balance on work motivation during the COVID-19 epidemic, which is the focus of this thesis. Therefore, this study aims to contribute to the literature on civil aviation and tourism. The research employed a quantitative method and collected data through a questionnaire. The sample of the study consists of 458 cockpit and cabin crew working in airline companies operating in Türkiye. To examine the difference in scores obtained from participant measurements based on demographic characteristics, we used independent sample t-tests for groups of 2 and one-way ANOVA tests for groups of more than 2. The research revealed a strong positive correlation between the participants' work-life balance and work motivation. The results of the T-test and ANOVA indicated that the work-life balance and work motivation of aviation employees varied depending on their demographic characteristics.