Gösteri toplumu perspektifinde sosyal medya: TikTok gösterisi
Social media in the perspective of performance society: TikTok show
- Tez No: 931049
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLHANIM KARAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bilgisayar teknolojileri sonucunda gelişim gösteren dijital teknolojiler mevcut toplum yapısının yerine yeni toplum yapısı olan gözetim toplumuna zemin hazırlamıştır. Bu teknolojiler vasıtasıyla yaşamımızın merkezine yerleşmiş ve yaygınlaşmaya başlamıştır. Kitle iletişim araçlarında varlık gösteren gösteri mantığı toplumların zihnine normalleştirilmiş bir olgu olarak yerleşmiş ve gözetim faaliyetleri bu yolla zamanla değişim ve dönüşümler göstererek hayatın her alanına rahatlıkla yayılmıştır. Dolayısıyla her şey bir gösteriye dönüşmüş ve bu doğrultuda her şey de gözetlemeye ve gözetlenilmeye mahkûm edilmiştir. Gösteri toplumunda bir kurgusal gerçekliğin yaşandığı, imgelerin hüküm sürdüğü bir dönem başlamıştır. Gösteri toplumunda tozpembe bir hayat gösterilerek kişiler hipnotize edilip gerçeklikten uzaklaştırılmaktadır. Gösteri toplumunda kapitalist sistem işlemektedir. Bu sistemde de bireyleri daha çok tüketime sürüklemek esas alınmaktadır. Bu bağlamda gelişen internet ve sosyal medyayla beraber her şey gösteriye dönüşmüştür. Gösteri toplumu bireylere özgürlük adı altında bir yaşam sunarak bireyleri sürekli tüketime çekmekte ve toplumu egemen sınıfın yönetimi altına almaktadır. Sosyal medya platformlarının gelişimi ile beraber gösteri olgusu varlığını daha fazla hissettireceği yeni bir mekân bulmuştur. Gelişen teknolojilerle beraber bireyler modern çağa ayak uydurmak ve diğer bireylerden geri kalmamak adına döneme uyum sağlamışlardır. Bu doğrultuda özellikle günümüzde en çok indirilen ve kullanılan uygulama olan TikTokta da bireyler gerçek kimliğinden uzaklaşarak şöhret olma uğruna bir gösteri nesnesi haline gelmiştir. Gösteri olgusu tüketimimizden başlayıp tüm yaşam alanımızda varlık göstermeye başlamıştır. Gösteri toplumu bağlamında TikToker'ların incelendiği bu çalışma kapsamında öncelikle gözetim ve gösteri olguları literatür taraması yapılarak incelenmiş daha sonra bu çerçevede 8 TikToker kolayda örnekleme ile rastgele seçilerek TikTok platformunda öne çıkan işlevlerinin belirlenmesi ve kategorilere ayrılmasının ardından kodlanması ve yorumlanmasına yer verilmiştir. Ele alınan 8 TikToker'ın paylaşımları nitel ve nicel içerik çözümlemesi yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmada kitle iletişim araçlarıyla gelişen gösteri mantığının yaşamımızın merkezine alınmasıyla birlikte gelişen internet ve sosyal ağlarda bilhassa günümüzde sıkça kullanılan TikTok'ta gösterinin bireyleri nasıl kuşattığı ve şöhret olma, maddi kazanç elde etme uğruna kimliklerini ve kişiliklerini nasıl değiştirdiklerini göstermek amaçlanmış ve gösterinin TikTok'ta geldiği nokta üzerinde durulmuştur. ktır
Özet (Çeviri)
Digital technologies, which have developed as a result of computer technologies, have paved the way for a new social structure, the surveillance society, instead of the existing social structure. Through these technologies, it has become central to our lives and has begun to become widespread. The logic of spectacle, which exists in mass media, has settled in the minds of societies as a normalized phenomenon, and surveillance activities have easily spread to all areas of life, showing changes and transformations over time. Therefore, everything has turned into a show and, accordingly, everything has been condemned to surveillance and being observed. Nowadays, with the emergence of new technologies, especially with the widespread use of smartphones, the demand for social media has increased, and the demand for these platforms is proof that surveillance and demonstration phenomena can no longer be prevented. The phenomenon of spectacle, which has existed since ancient times, is a concept introduced by the French Guy Debord. With the developing information technologies, everything has turned into a show. In this direction, a period of spectacle society is experienced. A period has begun in the society of spectacle, where a fictional reality is experienced and images rule. In the society of spectacle, people are hypnotized and removed from reality by showing a rosy life. The capitalist system operates in the society of the spectacle. In this system, the basis is to drive individuals to more consumption. In this context, with the developing internet and social media, everything has turned into a show. By offering individuals a life under the name of freedom, the society of spectacle attracts individuals to continuous consumption and puts the society under the rule of the ruling class. With the development of social media platforms, the phenomenon of demonstration has found a new place to make its presence felt more. With developing technologies, individuals have adapted to the modern age and not to fall behind other individuals. In this regard, especially in TikTok, which is the most downloaded and used application today, individuals have moved away from their real identity and become an object of show for the sake of becoming famous. The phenomenon of spectacle has started to exist in all our living spaces, starting from our consumption. Within the scope of this study, in which TikTokers are examined in the context of the society of spectacle, firstly, the surveillance and demonstration phenomena were examined by literature review, and then 8 TikTokers, who are the most popular on the TikTok platform and are on the follower list and share about some functions of TikTok, were discussed. A total of 29 shares of these 8 TikTokers were evaluated using the qualitative content analysis method. In this study, it is aimed to show how the show surrounds individuals and how they change their identities and personalities for the sake of becoming famous and gaining financial gain in the internet and social networks, especially TikTok, which is frequently used today, as the show logic developed with kias is taken into the center of our lives, and it is aimed to show where the show comes on TikTok. The point is emphasized.