Kronik böbrek yetmezliği olan olguların magnifiye el grafileri, DEXA, İPTH ve osteokalsin düzeylerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 49427
- Danışmanlar: PROF.DR. KAMİL GÖNCÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
52 ÖZET Renal osteodistrofi KBY'nin iyi bilinen bir komplikasyonudur. Bu grup hastaların non invaziv olarak değerlendirilmesinde dolaşımdaki iPTH, BGP, 62 m, Ca, AF, P seviyeleri ve BMD ölçümlerinin yardımcı olduğunu düşündük. Çalışmamıza 34 KBY tanısı almış olgu alındı. (Bunlardan 17'si HD, 8'i SAPD programında ve 9 olgumuzda ayaktan izleniyordu). Olgularımızın 18'i kadın 16'sı erkek, yaşlan 21-68 arsında olup, ortalama değer 45.7±12.8 olarak alındı.. Primer böbrek veya kemik hastalığı olamayan hastalarımızdan 17'si kontrol grubu olarak alındı. Bu grupta 10 kadın 7 erkek bulunuyordu. Yaşlan 3 1-65 arasında ve ortalama değer 41.5 ±8 olarak alındı.. Olgu grubunun serum P, AF, fi2 m, BGP, CT, İPTH, AST ve Hct değerleri kontrol grubundan anlamlı olarak farklı bulunmuştur.. Olguların BMD değerlerinin kontrollere göre düşük olduğu gözlenmiş, ancak aradaki farkın anlamlı olmadığı saptanmıştır.. Magnifıye el grafıleri değerlendirildiğinde olguların %70'inde osteopeni, %61'inde subperiosteal rezorbsiyon saptanmıştır.. Osteopeni ve yüksek iPTH (>20üpg/mJ) ile, veya ostepeni ve BMD değerleri birlikte değerlendirildiğinde RO tanısı ile ilgili olarak sensitiviteyi %91 bulduk. Benzer değerlendirmeler yüksek İPTH ve BGP arasında yapılırsa sensitivite ve spesifite sırası ile %76, %H4 olarak bulunur..
Özet (Çeviri)
53 SUMMARY Renal osteodystrophy is a well-recognized complication of chronic renal failure (CRF). We found that circulating levels of iPTH, BGP, B2 m, Ca, AP, P and BMD to be the most helpful of the non-invasive investigations performed in this group of patients. Magnified X- ray films of the hands were taken for radiological investigation. We studied 34 patients (17 HD, 8 CAPD, 9 Non-dialysis), 18 female, 16 male aged 21-68 years (mean: 45.7 ± 12.8). We served 17 patients that have never had any primer kidney or bone disease as controls. In this grup, there were 10 females, 7 males and aged 31- 65 mean.5±8).. Serum P, AP,fi2 m, BGP, CT, iPTH, AST and Hct levels significantly differ from those of the control group.. Despite the patients ' BMD values were lower than that of control group; the difference was not siignificant. We evaluated the magnified X- ray and found %70 osteopenia, %61 subperiosteal resorptions in the patients group.. When we evalueted osteopenia and high level iPTH (> 200pg/mJ) or osteopenia and BMD together; the sensitivity for diagnosis of RO was found to be %91. When the evaluation was made between high level iPTH and BGP, the sensitivity and specifty were found as % 76, %84 respectively.