Jinekolojik onkoloji hastalarında ksifoidopubik insizyon sonrası gelişen evisserasyona neden olan risk faktörlerinin ve evisserasyonun rekürrens ve sağ kalım üzerine olan etkisinin tanımlanması
Determination of risk factors causing evisceration after xiphoidopubic incision in the gynecologic oncology patients and effect of evisceration on recurrence and survival
- Tez No: 494343
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TANER TURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Çalışmada birincil hedef jinekolojik onkoloji cerrahisi kliniğinde malign jinekolojik hastalık nedeniyle ksifoidopubik kesi kullanılarak opere edilmiş ve sonrasında evisserasyon gelişenlerin klinik özellikleri, cerrahi özellikleri ve patolojik verileri ile evisserasyon gelişimi arasındaki ilişkinin tanımlanmasıdır. İkincil hedef ise evisserasyon gelişen ve gelişmeyen grup arasında primer hastalığın tedavi sürecinde gecikme olup olmadığı ve evisserasyonun rekürrens ve sağ kalım üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışma tek merkezde, Ocak 2005 ile Mayıs 2017 tarihleri arasında, ksifoidopubik insizyon ile ameliyatı gerçekleştirilip takibinde evisserasyon gelişen 54 jinekolojik kanserli hasta ile, aynı tarihler arasında randomize olarak seçilen ksifoidopubik insizyon kullanılarak ameliyatı gerçekleştirilip evisserasyon gelişmeyen 144 jinekolojik kanserli hasta dahil edilerek yapılmıştır. Bu hastalar preoperatif, intraoperatif ve postoperatif parametreler açısından karşılaştırılmıştır. Bu çalışma grubu içinde primer ileri evre epitelyal over kanserli, evisserasyon gelişen 24 hasta ile evisserasyon gelişmeyen 38 hasta rekürrens ve sağ kalım açısından değerlendirilmiştir. Bulgular: Jinekolojik kanserli hastalarda, vücut kitle indeksinin yüksek olması (OR:6.062, CI:1.301-28.260; p=0.022), sigara kullanımı (OR:22.129, CI:2.494-196.329; p=0.005), yüksek ASA skoru (ASA 3&4) (OR:5.120, CI:1.184-22.142; p=0.029) ve preoperatif albümin düşüklüğü (OR:11.798, CI:1.938-71.829; p=0.007) evisserasyon için bağımsız risk faktörü olarak bulunmuştur. Evisserasyon gelişimiyle yaş, komorbidite, hipertansiyon, intraoperatif verilen eritrosit süspansiyonu veya taze donmuş plazma miktarı, kolon veya gastrointestinal sistem rezeksiyonu, postoperatif albümin verilmesi, postoperatif antibiyotik verilmesi ve intraabdominal makroskopik tümör varlığı arasında univaryant analizde ilişki bulunmuştur (p0.05). Sonuç: Evisserasyon gelişmesini etkileyen birden fazla risk faktörü mevcuttur. Bu risk faktörlerinin jinekolojik onkoloji hastalarında daha iyi tanımlanması için çok merkezli prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: The primary end point of this study is to determine the relationship between clinical features, surgical characteristics and pathologic data and development of evisceration in patients who have undergone surgery with xiphoidopubic incision due to gynecologic malignancy and who developed evisceration following surgery in our gynecologic oncology clinic. The secondary end point is to compare whether there is delay in the treatment of the primary disease among the eviscerated and non-eviscerated patient groups and to evaluate the effect of evisceration on recurrence and survival in patients with primary or secondary evisceration. Materials and Methods: This study included 54 gynecologic cancer patients who underwent surgery with xiphoidopubic incision and who developed evisceration following surgery between January 2005 and May 2017 at single center and within the same period 144 gynecologic cancer patients randomize selected who underwent surgery using xiphoidopic incision and who didn't develop evisceration following surgery. These patients were compared with preoperative, intraoperative and postoperative parameters. In this study group, 24 patients with evisceration, and 38 patients without evisceration among primary advanced epithelial ovarian cancer were evaluated for recurrence and survival. Results: In patients with gynecologic cancer, high body mass index (OR:6.062, CI: 1.301-28.260; p=0.022), smoking (OR:22.129, CI:2.494-196.329; p=0.005), high ASA score (OR:5.120, CI:1.184-22.142; p=0.029) and preoperative low serum albumin value (OR:11.798, CI:1.938-71.829; p=0.007) were found to be independent risk factors for evisceration.