Tomoterapi ve VMAT (Volümetrik ayarlı ark terapi) tedavi teknikleri ile nazofarenks kanserli hastaların dozimetrik karşılaştırılması
Dosimetric comparison of nasopharyngeal cancer patients with tomotherapy and VMAT (Volumetric modulated arc therapy) treatment techniques
- Tez No: 494348
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Physics and Physics Engineering, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasında Nazofarenks kanserli hastalarda Tomoterapi ve VMAT tedavi teknikleri kullanılarak hedef ve risk altındaki organların aldığı dozların dozimetrik karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya tedavi süreci bitmiş nazofarenks kanseri tanılı 7 hasta alınmış ve tedavi planları her iki teknik için yeniden yapılmıştır. Yapılan planlar sonucu elde edilen dozimetrik veriler incelenmiştir. Hedef hacimler için tedavi planlama sisteminin kalitesini belirleyen CI ve HI değerlerine bakılmıştır. p değeri 0,05'ten büyük olduğu için anlamlı bir fark yoktur. Risk altındaki organlarda beyin sapı, lensler, optik sinirler, kiazma ve medulla spinalis için maksimum dozlar dikkate alınmışken, parotisler, ozefagus ve kohlealar için ortalama dozlara bakılmıştır. Lensler ve kohlealar için p değeri 0,05'ten küçük bulunmuştur. Tomoterapi'nin VMAT'a kıyasla küçük bir dozimetrik avantajının olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is aimed to compare dosimetric doses of target and at-risk organs using Tomotherapy and VMAT treatment techniques in patients with Nasopharyngeal carcinoma.. Seven patients who were diagnosed with nasopharyngeal carcinoma who had undergone treatment for treatment were taken and the treatment plans were revised for both techniques. The dosimetric data obtained from the results of the planned studies have been examined. The CI and HI values that determine the quality of the treatment planning system for the target volumes are examined. p value is greater than 0.05, there is no significant difference. In the organs at risk, the mean doses for parotis esophagus and cochleas were considered while the maximum doses for brain stem, lenses, optic nerves, chiasm and medulla spinalis were considered. For lenses and cochleas, the p-value was found to be less than 0.05. It has been shown that Tomotherapy has a small dosimetric advantage over VMAT.